Cenne znalezisko. Pozwoli otworzyć nową ścieżkę pracy naukowej?

Data publikacji: 06.02.2019 12:14
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Kalki konstrukcyjne odnalezione w Muzeum Przyrody i Techniki

Starachowice. Kalki konstrukcyjne odnalezione w Muzeum Przyrody i Techniki
Fot. Muzeum Przyrody i Techniki

Cenne znalezisko w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. Podczas prac porządkowych znaleziono kilkaset rysunków technicznych, które wyszły spod ręki konstruktorów ciężarówki STAR.

Dyrektor Muzeum Tomasz Kordeusz informuje, że są one z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Fabryki Samochodów Ciężarowych. Pochodzą z 1989 roku i najprawdopodobniej zostały przewiezione na teren Muzeum po likwidacji ośrodka.

Kilkanaście skrzyń z rysunkami technicznymi przechowywane było w bocznym pomieszczeniu razem ze sprzętem ochronnym na wypadek ataku atomowego.

Wśród masek gazowych i gumowych płaszczy z lat 50. znajdowały się także materiały opisujące konstrukcję starachowickiej ciężarówki. Dokumentacja dotyczy także narzędzi niezbędnych do seryjnej produkcji oraz sposobu montażu Starów.

Na razie dokumenty mają zostać skatalogowane i zabezpieczone. Później rozpocznie się kwerenda, która dokładnie określi ich wartość. Tomasz Kordeusz zaznacza, że wciąż żyją osoby, które pracowały w ośrodku badawczym. 

- Jest także wielu pasjonatów polskiej motoryzacji, którzy dobrze znają zasady konstrukcji STAR-ów. W planach Muzeum jest nawiązanie z nimi współpracy i dokładne opisanie znalezionych rysunków technicznych - mówi.

Odnalezione dokumenty mogą otworzyć nową ścieżkę pracy naukowej w Muzeum. Placówka, poza kolekcjonowaniem wszystkich modeli STAR-a, mogłaby prowadzić badania nad techniką tego pojazdu. Obecnie stara się o pozyskanie dofinansowania na budowę hali, w której mogłyby być eksponowane pojazdy. Tam też znalazłoby się miejsce na odnalezione dokumenty konstrukcyjne.

adv adv
Wiadomości
Reklama