Studenci wynaleźli system monitorujący sen

Data publikacji: 06.02.2019 13:57
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.02.2019 Kielce. PŚk. Konferencja na temat konkursu „Student-Wynalazca”

06.02.2019 Kielce. PŚk. Konferencja na temat konkursu „Student-Wynalazca”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Biomateriały, którymi można leczyć oparzenia oraz system monitorujący sen znalazły się wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu Student Wynalazca. Dziś poznaliśmy pięciu zwycięzców zmagań najlepszych polskich młodych konstruktorów.

Jak mówi profesor Bożena Kaczmarska, dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej, która organizuje konkurs, tegoroczna, edycja była rekordowa pod względem liczby zgłoszonych wynalazków. W sumie nadesłano 139 rozwiązań z 20 uczelni w całej Polsce.

Jak podkreśla profesor Bożena Kaczmarska, cieszy fakt, że nagrodzone wynalazki są rozwiązaniami, którymi ich twórcy potrafili zainteresować przedsiębiorców. Dzięki temu już wiadomo, że niektóre pomysły wkrótce zostaną wdrożone przez przemysł.

Tak będzie z nagrodzonym w konkursie urządzeniem diagnozującym parametry łożysk, które przygotował Mateusz Wrzochal z Politechniki Świętokrzyskiej. Powstało ono na zamówienie Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku, a wśród współtwórców wynalazku jest między innymi były rektor politechniki i pomysłodawca konkursu profesor Stanisław Adamczak.

Zainteresowanie przedsiębiorców budzą też projekty innych laureatów konkursu. Wśród nich są biomateriały, które można wykorzystywać w transplantologii, leczeniu oparzeń, a nawet stomatologii. Wynalazek przygotował zespół z Politechniki Krakowskiej.

Rodziców na pewno zainteresuje kolejny laureat konkursu. To system monitorujący sen. Jeden z jego twórców, Michał Pielka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mówi, że inspiracją do powstania urządzenia były bliźniaki, które urodziły się jednemu z jego kolegów.

- System przeznaczony jest głównie dla noworodków, ale również dla osób starszych mających kłopoty ze snem. System monitoruje oddech, puls, postawę ciała, można też rozszerzyć rodzaj sensorów. Wszystkie cechy śpiącego możemy obserwować na ekranie smartfona, a w przypadku jakichś problemów, na przykład bezdechu sennego zostajemy zaalarmowani - tłumaczy Michał Pielka.

Wśród laureatów znalazły się również związki steroidowe o wysokim potencjale terapeutycznym, które opracował zespół wynalazców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz urządzenie służące do leczenia drzew i krzewów, które opracowali studenci z Politechniki Lubelskiej.

Nagrodą dla laureatów jest wyjazd oraz własne stoisko na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Reklama