Wszechświat na wystawie malarstwa Katriny Sadrak

Data publikacji: 07.02.2019 22:39
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
07.02.2019 Oblęgorek. Pałacyk Henryka Sienkiewicza. Wernisaż malarstwa Katriny Sadrak „BEYOND2 Wszechświat natury”

07.02.2019 Oblęgorek. Pałacyk Henryka Sienkiewicza. Wernisaż malarstwa Katriny Sadrak „BEYOND2 Wszechświat natury”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„BEYOND2 Wszechświat natury” - to tytuł wystawy malarstwa Katriny Sadrak. Jej wernisaż odbył się w czwartek, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Katrina Sadrak - rocznik ’78, absolwentka kieleckiego „Plastyka” oraz Akademii Świętokrzyskiej, laureatka wielu nagród. Choć pochodzi z Kielc, bardziej niż w rodzinnym mieście jest znana za granicą. Po studiach, w 2004 roku wyjechała do Anglii, gdzie rozpoczęła swoją karierę artystyczną. Jej malarstwo prezentowano na wystawach między innymi w Chinach czy Hong Kongu, ale - jak podkreśla artystka - ekspozycja w Oblęgorku jest dla niej szczególna.

- Szczerze mówiąc, ta wystawa jest dla mnie dużo ważniejsza, bo pierwszy raz mam wystawę tu. Dla moich znajomych, rodziny, bliskich jest to szalenie ważne, więc pomijam cały świat, w tym momencie dla mnie cały świat jest tutaj - przyznała.

Jako artystka tworząca w różnych kręgach kulturowych wyjaśnia, że sztuka wcale nie jest tak uniwersalna, jak o niej zwykliśmy myśleć.

- Ja szukam uniwersalizmu, wartości, tematyki uniwersalnej w mojej twórczości. Nie jest to prosta droga, bo na przykład symbolika koloru w Chinach jest zupełnie inaczej odbierana. Na przykład biały nam się kojarzy z czystością, niewinnością, czasami wręcz świętością, a tam jest utożsamiany z czymś demonicznym, ze śmiercią. Ta moja kolorystyka jest poszukiwaniem uniwersalnego symbolu sacrum, symbolu człowieczeństwa. Na przykład żółty kolor, który też stosuję, w Chinach jest symbolem zwykłego człowieka - wyjaśniła.

Wszechświat, który znalazł się w tytule wystawy od lat jest obiektem zainteresowań Katriny Sadrak.

- Mam szczęście, że interesują mnie tak mocno wszechświat i kosmos, bo jednak jest to wartość uniwersalna. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, w jakiej części globu żyjemy, to jest dla nas wszystkich bardzo istotne. Już jako dziecko patrzymy na gwiazdy i zastanawiamy się, co tam jest. Mnie interesuje wychodzenie poza pewne bariery, poza próg własnego domu, poza granice swego państwa, poza Ziemię jako glob. Wszechświat jest w nas - zaznaczyła.

W wernisażu udział wzięło wiele osób. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Obrazy Katriny Sadrak wywoływały różne emocje wśród gości, od zachwytu po niepokój.

- Podobają mi się, ale ja bym ich w domu nie powiesiła. Wzbudzają we mnie lęk. Może tylko te kolory mnie uspakajają - mówiła pani Anna, z kolei pan Krzysztof przyznał: - Ja odwrotnie, każdy z tych obrazów bym sobie powiesił w domu. Kolorystka jest moja. Impresje kojarzą mi się ze słojami drewna, gdzieś tam twarze - wyjaśnił. Oboje jednak zgodnie twierdzili, że cieszą się, że zobaczyli te prace.

- Zawsze warto tu do Oblęgorka przyjść. W końcu to też artystka z naszego regionu, więc trzeba ją poznać - mówili państwo Anna i Krzysztof.

Łukasz Wojtczak, kierownik Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku powiedział, że wystawa jest Nagrodą Specjalną Muzeum Narodowego w Kielcach w konkursie Przedwiośnie 41, którego organizatorem jest Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Katrina Sadrak była jej laureatką.

- Cieszę się, że ta wystawa odbywa się tutaj, w Oblęgorku. Miejscu bardzo ważnym, bo sam Henryk Sienkiewicz, czyli dawny właściciel tego majątku bardzo promował sztukę, promował młodych artystów, miał wielu przyjaciół wśród malarzy właśnie - wyjaśnił Łukasz Wojtczak.

Wystawa potrwa do 3 marca.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama