Wielka inwestycja rowerowa w Kielcach. Powstaną kolejne ścieżki i wypożyczalnia?

Data publikacji: 08.02.2019 15:04
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 15.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ponad piętnaście kilometrów nowych ścieżek rowerowych może powstać w Kielcach. W planach jest także uruchomienie sieci wypożyczalni rowerów. Władze Kielc zabiegają o dodatkowe 20 milionów złotych unijnego dofinansowania na ten cel.

Jak informowaliśmy, budowa nowych tras planowana była od kilku lat. Miasto ma już gotową dokumentację oraz zabezpieczone fundusze na budowę około 12 kilometrów ścieżek, które powstaną między innymi w ciągu alei Solidarności oraz ulic: Klonowej, Zagnańskiej, Krakowskiej i Orkana. Przetargi mają zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu, a budowa może rozpocząć się jeszcze przed wakacjami.

Tomasz Zboch, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw infrastruktury rowerowej informuje, że to nie koniec inwestycji. Miasto ubiega się o 20 milionów na poprawę infrastruktury rowerowej.

- Planujemy budowę kolejnych czterech kilometrów tras między innymi po zachodniej stronie alei Solidarności od alei IX wieków Kielc do al. Tysiąclecia. Włączamy w to jeszcze odcinek na ulicy Warszawskiej od ulicy Szydłówek Górny do ulicy Jaworskiego czy fragment od ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego do Sikorskiego - wyjaśnia Tomasz Zboch.

Fundusze unijne mają być także wykorzystane na przygotowanie sieci stojaków i miejsc obsługi rowerzystów. Cześć dofinansowania ma zostać przekazana na wyłonienie operatora, obsługującego wypożyczalnie rowerów.

- Kwestią do rozstrzygnięcia jest to, jakie rowery będzie można wypożyczyć. Czy mają to być rowery ze wspomaganiem elektrycznym, czy np. część z nich może być trójkołowa. Chcemy, by można było pobrać sprzęt używając kary miejskiej – dodaje.

Jeśli miasto otrzyma dofinansowanie planowanych inwestycji, to realne jest, aby sieć wypożyczalni zaczęła działać wiosną 2021 roku. Tymczasem brakujące odcinki tras zostaną wybudowane do 2022 roku.

Reklama