Kielczanie uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej

Data publikacji: 10.02.2019 07:47 / Data aktualizacji: 10.02.2019 15:24
Autor: Robert Szumielewicz , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.02.2019 Kielce. Skwer Żeromskiego. Uroczystości pod Pomnikiem Armii Krajowej w 77. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

10.02.2019 Kielce. Skwer Żeromskiego. Uroczystości pod Pomnikiem Armii Krajowej w 77. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Kielcach odbyły się uroczystości 77. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Obchody rozpoczęła msza w Bazylice Katedralnej.

Po niej uczestnicy przeszli przed pomnik Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego, gdzie odśpiewano hymn państwowy oraz Armii Krajowej. Wręczone zostały także odznaczenia dla osób zasłużonych w propagowaniu pamięci o żołnierzach AK.

Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał, że Armia Krajowa oznaczała nową jakość w podziemnym życiu konspiracyjnym kraju.

- Wokół AK miało się koncentrować scalanie wszystkich organizacji konspiracyjnych w jedno podziemne wojsko polskie. Armia Krajowa przejęła wszystkie struktury Związku Walki Zbrojnej, m.in. broń i ludzi - wyjaśnia historyk.

W dalszej części uroczystości odbyła się modlitwa w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej i Apel Pamięci. Następnie przed pomnikiem złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

Jak mówił obecny na uroczystościach senator Jarosław Rusiecki, to właśnie dzięki bohaterstwu żołnierzy Armii Krajowej możemy dziś żyć w wolnym kraju. Z kolei senator Krzysztof Słoń przypomniał o znaczeniu miejsca, w którym co roku organizowane są uroczystości, a gdzie kiedyś znajdował się pomnik poświęcony żołnierzom radzieckim.

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie została zawiązana Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. W lutym 1942 roku, naczelny wódz generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową, która z czasem stała się największą podziemną armią w okupowanej Europie. W czasie największego rozwoju w 1943 roku liczyła około 380 tysięcy żołnierzy.

Tagi do tego wpisu
Reklama