Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego

Data publikacji: 12.02.2019 15:12
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Kultura
Jędrzejowskie Grajki

Jędrzejowskie Grajki
Fot. Łukasz Skrzypczyk /

"Jędrzejowskie Grajki Lokalnym Dziedzictwem” - pod takim hasłem 31 sierpnia i 1 września w Jędrzejowie odbędzie się Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego. Dwudniową imprezę zorganizuje Stowarzyszenie „Hej Jędrzejowskie Grajki”, które powstało w 2018 roku i skupia sympatyków muzyki biesiadnej i weselnej oraz kapel ludowych.

Jak mówią Marek Chowaniec, prezes oraz Henryk Michałkiewicz, wiceprezes stowarzyszenia w ramach święta grajków, 31 sierpnia odbędzie się prezentacja zespołów i kapel ludowych, natomiast 1 września zaplanowano poprawiny przy weselnym stole, aby pokazać, jak dawniej biesiadowano podczas wesel.

Jak dodają, zespoły i kapele, które zgłoszą się do przeglądu, będą miały okazję zagrać i zaśpiewać stare przeboje, które kiedyś królowały np. w remizach, gdzie odbywały się wesela.

Podczas staropolskiego wesela nie zabraknie stołu biesiadnego ze staropolskim jedzeniem, które przygotowane będzie przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz obrzędu weselnego zwanego oczepinami. 

- Chcemy przypomnieć, że dawniej podczas wesel tańce odbywały się na podłodze zrobionej z desek, która ustawiona była na świeżym powietrzu - mówią Marek Chowaniec i Henryk Michałkiewicz.

Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego odbędzie się przy Centrum Kultury w Jędrzejowie. Podczas wydarzenia zaplanowano również Festiwal Smaków wraz ze Zlotem Food Trucków oraz Kino Letnie.

Na organizację imprezy stowarzyszenie już pozyskało część pieniędzy z Lokalnej Grupy Działania Ziemia Jędrzejowska Gryf. Ponadto organizatorzy będą starali się o pieniądze z urzędu marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, jak i z Urzędu Miasta i Gminy w Jędrzejowie.

Reklama