Światowy Dzień Radia. Zobacz Radio Kielce „od kuchni”

Data publikacji: 13.02.2019 07:18
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.02.2019 Radio Kielce

13.02.2019 Radio Kielce
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Radiu Kielce dzień otwarty. Jest on związany z obchodzonym dziś Światowym Dniem Radia, który upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku.

Radio Kielce nadaje od 2 października 1952 roku. Jak przypomina Wiesław Wójcikiewicz, zastępca dyrektora pionu techniki - pierwsze audycje popłynęły po drutach, ponieważ wówczas nie było nadajnika. Pierwszy nadajnik w budynku radia, które wówczas miało siedzibę przy ulicy Świerczewskiego, został uruchomiony 19 stycznia 1957 roku.

Początkowo nadawane były zaledwie dwie godziny programu na dobę. Z biegiem lat program rozrastał się i dziś nadajemy bez przerwy. Wiesław Wójcikiewicz zauważa, że przez te kilkadziesiąt lat zmieniło się bardzo dużo, zwłaszcza w zakresie techniki.

- Na początku audycje nagrywaliśmy na taśmach, które często się rwały. Dlatego przy emisji programu musiały pracować dwie osoby czuwające nad nimi - dodaje Wiesław Wójcikiewicz.

 

HISTORIA RADIA KIELCE

  

Obecnie muzyka oraz emitowane materiały dziennikarskie odtwarzane są z komputera. 

Współczesne radio stawia na jakość, rzetelność i szybkość przekazywanych informacji. Jak mówi Janusz Knap, prezes zarządu naszej rozgłośni, radio publiczne jest specyficzną instytucją. Musi realizować misję zapisaną w ustawie, dostarczać słuchaczowi informacji oraz rozrywki.

- Mówimy również o sprawach kultury, sportu i o  problemach społecznych, które także są istotne i kształtują naszą tożsamość narodową. Każde radio, a szczególnie radio publiczne ma swoją misję do wykonania. My staramy się to robić. Wiele osób to docenia i mam nadzieję, że tak będzie nadal - mówi prezes Janusz Knap. 

Jak dodaje, współczesne Radio Kielce stara się również dotrzeć do społeczeństwa poprzez swój portal internetowy, który cały czas się rozwija.

- Współczesne czasy wymagają działania na wielu polach i my to czynimy. Obecnie jesteśmy w Internecie i mediach społecznościowych. Nasze informacje pokazują się na Facebooku, Twitterze, Instagramie. Wykorzystujemy wszystkie współczesne techniki do tego, by móc docierać do naszych słuchaczy, do tych którzy chcą korzystać z dorobku  ludzi, którzy tu pracują - dodaje Janusz Knap. 

Każdego, kto chciałby „od kuchni” zobaczyć naszą rozgłośnię i pracę dziennikarzy Radia Kielce zapraszamy od godziny 12:00 do 14:00.

Reklama