Czeczeńskie dzieci będą aktorami

Data publikacji: 13.02.2019 10:14
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Teatr Lalki i Aktora

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Kielce. 17.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kilkanaścioro dzieci z Czeczenii, podopiecznych Ośrodków dla Cudzoziemców w Łukowie (województwo lubelskie) wystąpi dziś na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. To efekt projektu „Ojczyzny”, który „Kubuś” realizował latem ubiegłego roku.

Karolina Gregorczyk z teatru żartuje, że choć projekt już się zakończył, to wciąż „nie daje o sobie zapomnieć”. Wśród jego założeń była integracja dzieci poprzez kulturę.

- Dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie miały okazję brać udział w warsztatach z różnych dziedzin kultury: teatralnych, plastycznych, muzycznych. Opowiadały o małych ojczyznach, tęsknotach, o tym, co ich łączy ze sobą, co też łączy je z dziećmi w Polsce. Dzieci miały też okazję przyjechać do Kielc, pójść do różnych instytucji kultury, obejrzeć spektakl „Dwie wyspy” - wymienia Karolina Grzegorczyk.

Środowa wizyta podopiecznych Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie jest pokłosiem tych działań. Jak zaznacza Karolina Gregorczyk to potwierdzenie, że projekt się udał, skoro jego uczestnicy wracają do Kielc, dzielą się swoją kulturą, tradycją, ale też wiedzą, że mają bezpieczne miejsce, w którym mogą się pokazać.

Występ dzieci z Czeczenii rozpocznie się w „Kubusiu” o godzinie 10:00, bezpośrednio po spektaklu „Calineczka”. Na występ małych artystów złożą się tańce czeczeńskie, piosenki śpiewane po rosyjsku i po czeczeńsku oraz rytmizowana recytacja wierszy Jana Brzechwy.

Projekt Ojczyzny był to projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Urząd Miasta Kielce.

adv adv
Wiadomości
Reklama