Ostrowieckie placówki oświatowe przygotowane do podwójnego rocznika

Data publikacji: 15.02.2019 18:30
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ostrowieckie licea i technika szykują miejsca dla grupy niemal ponad 1600 uczniów trzecich klas gimnazjów i ósmych szkół podstawowych z terenu powiatu ostrowieckiego. Tak zwany podwójny rocznik, według wyliczeń Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, nie będzie stanowił większego problemu.

Jak informuje Antoni Maciejko, kierownik referatu szkolnictwa w starostwie, w ubiegłym roku do szkół przyjęto ponad 880 uczniów, w tym około 12 procent osób dojeżdża z ościennych powiatów. Dwa roczniki, które zaczną od 1 września naukę w liceach bądź technikach to kolejno 830 i 840 osób. Antoni Maciejko uważa, że miejsc w szkołach nie braknie.

- Rekrutacja będzie odrębnie prowadzona dla absolwentów gimnazjów i kończących ósmą klasę - przypomina Antoni Maciejko.

Dodaje, że roczniki wyżowe wychodzą ze szkół i tę lukę zapełni część uczniów w najbliższym naborze.

Mimo, że do rekrutacji pozostało kilka miesięcy i dyrektorzy nie znają liczby chętnych uczniów, już teraz przygotowują się na przyjęcie dodatkowych roczników.

Dyrektor Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica Dariusz Kaszuba szacuje, że do placówki może napłynąć nawet 200 nowych osób, ale to nie będzie typowy podwójny rocznik. W tym roku odchodzą cztery klasy maturalne. Szkoła szykuje klasy o nowych profilach.

- Aby przyciągnąć młodzież zmieniamy profile na np. kierunki humanistyczne czy lingwistyczne z edukacją dziennikarską czy filmową. Do tego dojdzie profil matematyczny, może medyczno-psychologiczny - informuje Dariusz Kaszuba.

Dyrektor liceum spodziewa się, że powstanie 6 klas liczących po około 30 osób.

Dariusz Kaszuba informuje, że szkoła nie będzie wprowadzać dwuzmianowego systemu nauczania z powodu większej liczby uczniów. Jak twierdzi, wystarczy odpowiednio ułożyć plan lekcji.

W Ostrowcu Świętokrzyskim funkcjonuje 8 publicznych szkół ponadgimnazjalnych, a także 3 niepubliczne.

Reklama