Mało jeść, dużo pracować i być w ruchu - recepta na długowieczność

Data publikacji: 17.02.2019 17:48
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Setne urodziny Marianny Żelasko z Solca-Zdroju. Życzenia jubilatce złożyła także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek

Setne urodziny Marianny Żelasko z Solca-Zdroju. Życzenia jubilatce złożyła także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek
Solec-Zdrój. 17.02.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Setną rocznicę urodzin świętuje Marianna Żelasko z Solca-Zdroju w powiecie buskim. Jubilatka wraz ze swoją liczną rodziną, obchody tego wyjątkowego dnia rozpoczęła od mszy świętej w Kościele Św. Mikołaja Biskupa i Wyznawcy w Solcu-Zdroju. Następne uroczystości przeniosły się do jednej z tamtejszych restauracji.

Jak poinformowała nas Wiesława Grochowska córka pani Marianny, jubilatka miała jedną siostrę i trzech braci. Ponadto urodziła dwie córki, ma czworo wnucząt i sześcioro prawnucząt. Wraz z mężem Wiesławem prowadziła gospodarstwo rolne.

- Jeśli ktoś zapyta o receptę na długie życie, to wystarczy bardzo mało jeść, dużo pracować i być w ruchu. Mama jest w dobrej kondycji, bo codziennie bierze w dłonie kijki nordic walking i chodzi po podwórku. Odkąd ją zapamiętałam bardzo ciężko pracowała. Do tej pory jest zaradna. Zawsze w trudnej chwili mama była przy mnie - powiedziała nam Wiesława Grochowska.

Jubilatka otrzymała m.in. listy gratulacyjne od premiera rządu i Agaty Wojtaszek - wojewody świętokrzyskiego. Były również życzenia od Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wsparte gratyfikacją finansową. Wojewoda podkreśliła, że w naszym regionie jest coraz więcej stulatków i to cieszy.

- To ludzie, którzy dali swoim życiem świadectwo różnych etapów naszego życia, naszego kraju. Były wojny i czasy komunizmu, ale były także wydarzenia piękne i podniosłe i to wszystko niosą w sercach ci ludzie - podkreśliła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
Podczas uroczystości wzniesiono toast szampanem, ale i nie zabrakło odśpiewanego chórem "200-u lat!" na cześć dostojnej jubilatki. Pani Marianna urodziła się w Czyżowie w gminie Stopnica 15 lutego 1919 roku i tam mieszkała przez ponad 60 lat. Obecnie wraz z córką mieszka w Solcu-Zdroju.

Reklama