Miliony na OZE i Centrum Kultury Żydowskiej

Data publikacji: 20.02.2019 17:27
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dni Kultury Żydowskiej

Dni Kultury Żydowskiej
Chmielnik / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Zarząd województwa świętokrzyskiego, przekazał prawie osiem milionów złotych dla powiatu kazimierskiego na inwestycje związane z wytwarzaniem i dystrybucją odnawialnych źródeł energii.

Jak informuje członek zarządu Marek Jońca, realizacja tego projektu zapewni dostęp do ekologicznych źródeł energii dla czterech placówek edukacyjnych z powiatu.

- Z tych funduszy będą budowane między innymi instalacje fotowoltaiczne. Dzięki dofinansowaniu będzie możliwe także wykonanie odwiertów geotermalnych, które zapewnią dostęp do gorącej wody, wykorzystanej następnie do ogrzewania budynków - zaznacza.

Przedsięwzięcie realizowane będzie w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Kazimierzy Wielkiej, Centrum Administracyjnym Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Kazimierzy Wielkiej oraz Kazimierskim Ośrodku Sportowym. Marek Jońca podkreśla, że dofinansowany projekt jest kontynuacją działań, które docelowo mają przyczynić się do utworzenia w Kazimierzy Wielkiej uzdrowiska na bazie wód siarczkowych i termalnych.

Zarząd województwa podjął także decyzję o przekazaniu z RPO ponad pięciu milionów złotych dla Chęcin. Jak informuje Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, pieniądze zostaną przeznaczone na odrestaurowanie i przebudowę tamtejszej synagogi i stworzenie w niej Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej w Chęcinach.

Reklama