Kielczanie chcą decydować o zmianach w przestrzeni miasta

Data publikacji: 21.02.2019 13:29
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rondo na skrzyżowaniu ulic: Warszawskiej, Jeleniowskiej i Generała Władysława Sikorskiego.

Rondo na skrzyżowaniu ulic: Warszawskiej, Jeleniowskiej i Generała Władysława Sikorskiego.
Kielce. 10.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

150 uwag zgłosili mieszkańcy do planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części Kielc obejmującego obszar ulicy Warszawskiej, Radomskiej i Sikorskiego, a także doliny Silnicy. Dokument został opracowany między innymi na potrzeby planowanej rozbudowy ulicy Witosa, która ma przecinać Warszawską na wysokości Szybowcowej i połączyć się z Radomską.

W planie uwzględniono także dolinę Silnicy. Po obu stronach rzeki zabudowa będzie niemożliwa.
Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji w ratuszu zaznaczył, że liczba uwag jest wprawdzie duża, ale wiele zgłoszeń dotyczyło tych samych rozwiązań. Część nie została uwzględniona. Chodzi np. o okolice ulicy Szybowcowej. Mieszkańcy chcieli tam bezpośredniego dostępu do nowej drogi, a w tym miejscu jest wyznaczony pas do zabudowy. Podobnie w przypadku pomysłów, by były tam tereny zielone.

Artur Hajdorowicz dodał, że jest to obszar inwestycyjny, gdzie potrzebne są niewielkie nakłady na infrastrukturę lokalną, bo z trzech stron mamy ulice. Ponadto rezerwy terenów pod zabudowę powoli się kończą i trzeba urbanizować kolejne.

- Od trzydziestu lat wszystkie inwestycje w mieście wykorzystują rezerwy terenów zurbanizowanych  w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Te rezerwy już się kończą. Jeśli chcemy mówić o rozwoju miasta i nowych inwestycjach, to pora w sposób zrównoważony urbanizować pewne fragmenty, które do tej pory są polami, albo nieużytkami - zaznaczył Artur Hajdorowicz. 

Dokument zostanie poddany pod głosowanie radnych na październikowej sesji.

Reklama