L4 to przeżytek. Świętokrzyskie liderem w e-zwolnieniach

Data publikacji: 21.02.2019 15:31
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Województwa świętokrzyskie oraz kujawsko-pomorskie to jedyne regiony w kraju, w których w ostatnich dniach 100 procent zwolnień lekarskich było wystawionych w formie elektronicznej.

Jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od 1 grudnia 2018 roku do 20 lutego 2019 roku do instytucji wpłynęło ponad 189 tysięcy e-zwolnień.

- Sytuacja, gdy wpływające do nas zwolnienia lekarskie są wyłącznie w formie elektronicznej, zdarzyła się po raz kolejny. Poprzednia taka miała miejsce na przełomie stycznia i lutego, a także w pierwszych dniach lutego - mówi Paweł Szkalej.

Odsetek zwolnień lekarskich wystawionych w formie elektronicznej w poszczególnych województwachFot. ZUS

Jak przypomina rzecznik świętokrzyskiego ZUS, od 1 grudnia 2019 roku lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w postaci elektronicznej. Dzięki temu oszczędzają czas, bo w systemie mają dostęp do podstawowych danych pacjenta, a także jego rodziny, w przypadku gdy zwolnienie jest wystawiane w celu opieki nad bliskimi.

- Lekarze coraz sprawniej wystawiają e-zwolnienia. Doskonale znają już system wystawiania tych dokumentów. Jeżeli są jeszcze tacy, którzy nie potrafią stworzyć takiego dokumentu, mogą skorzystać z naszych porad. Jesteśmy w stanie przyjechać do każdej placówki i tam przeszkolić lekarzy - dodaje Paweł Szkalej.

Zwolnienia papierowe dopuszczalne są jedynie w razie braku prądu lub Internetu, albo podczas nieprzewidzianych domowych wizyt, kiedy lekarze nie mają przy sobie żadnego urządzenia mobilnego. Takie zwolnienie wypisywane jest na wcześniej przygotowanym druku i w trakcie trzech dni musi zostać wprowadzone do systemu elektronicznego.

e-zwolnienieFot. Robert Felczak / Radio Kielce

W sumie od 1 grudnia 2018 roku w całej Polsce wystawiono 6 milionów 400 tysięcy e-zwolnień lekarskich.

Reklama