O wojsku marzyli od dziecka. Elewi złożyli przysięgę

Data publikacji: 23.02.2019 07:17 / Data aktualizacji: 23.02.2019 11:55
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Przysięga wojskowa elewów szkolących się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

Przysięga wojskowa elewów szkolących się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
Kielce. 23.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

130 elewów, w tym prawie 50 kobiet, szkolących się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, złożyło wojskową przysięgę. Są to żołnierze, którzy dopiero zdobywają pierwsze wojskowe szlify i przez ostatni miesiąc szkolili się na Bukówce.

Szeregowa elew Katarzyna Biesik od dziecka marzyła o tym, aby wstąpić do wojska.

- Pierwsze plany związane ze służbą w tej formacji pojawiły się jak miałam zaledwie kilka lat, dlatego też wybrałam szkołę, która przygotowuje mnie do tego zawodu. Myślę, że kolejnym krokiem będzie służba zawodowa - powiedziała szeregowa elew Katarzyna Biesik.

Szeregowy elew Mateusz Andrysiak twierdzi, że wybrał wojsko ze względu na to, że chce służyć ojczyźnie.

- Wygląda to tak, jak sobie to wyobrażałem. Jest dyscyplina, trzeba podporządkować się dowódcom i słuchać ich rozkazów. Rodzina popiera mój wybór i bardzo mnie wspiera. Jak jest czas na rozmowy telefoniczne to zawsze rozmawiamy - dodaje szeregowy elew Mateusz Andrysiak.

Po przysiędze żołnierze udadzą się na przepustki, a następnie rozpoczną okres szkolenia specjalistycznego - informuje porucznik Katarzyna Rzadkowska, rzecznik Centrum.

- W tym czasie główny nacisk kładziony jest na szkolenie ogniowe, czyli wykonywanie strzelań oraz zdobywanie umiejętności taktycznych. Ponadto żołnierze uczą się zasad topografii, a także tego, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie zabraknie także elementów survivalu - wyjaśnia porucznik Katarzyna Rzadkowska.

Po zakończeniu szkolenia żołnierze zostaną przeniesieni do rezerwy i będą mogli starać się o podpisanie kontraktu w zawodowej służbie wojskowej.

Reklama