Masa imprez kulturalnych w Sandomierzu

Data publikacji: 23.02.2019 07:55
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Święto Młodego Wina

Sandomierz. Święto Młodego Wina
Sandomierz. 17.11.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wzbogacona zostanie dotychczasowa formuła wybranych imprez plenerowych, które w sezonie turystycznym odbywają się w Sandomierzu. Taką decyzję podjęły władze miasta. Najwięcej zmian ma dotyczyć Festiwalu Czas Dobrego Sera. Trwają rozmowy z głównym organizatorem, czyli Slow Food Polska, aby stworzyć z tego wydarzenia przedsięwzięcie promujące również smaki lokalne. Obecnie impreza skupia się na prezentowaniu serów z różnych stron kraju oraz zagranicznych.

Burmistrz Marcin Marzec chętnie widziałby udział w tym wydarzeniu także przedstawicieli sąsiednich gmin z ich potencjałem kulinarnym wykorzystywanym podczas imprez plenerowych. Koła gospodyń wiejskich, czy poszczególne sołectwa mogłyby mieć własne stoiska na Festiwalu Sera i oferować na przykład pierogi znane z imprezy plenerowej Pierogarnia w Łoniowie,  przysmaki z jabłek z gmin typowo sadowniczych, takich jak Obrazów i Samborzec uwzględniając przy tym motyw główny, czyli sery. Ten element miałby formę konkursu.

Ponadto zmodyfikowana zostanie w tym roku inauguracja sezonu motocyklowego na nadwiślańskim bulwarze. Ze względu na to, że impreza w ubiegłym roku spotkała się z ogromnym odzewem ze strony miłośników jednośladów, tym razem z myślą o nich, jak również o osobach, które przychodzą oglądać imponujące maszyny zostanie zorganizowany duży blok koncertowy  nad Wisłą. Impreza odbędzie się 28 kwietnia.

Ciekawym wydarzeniem będzie koncert Melanie Charles, wokalistki i flecistki ze Stanów Zjednoczonych, która wystąpi w Sandomierzu w połowie sierpnia.

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zaproponuje w sezonie swoje pokazy sprawnościowe i inscenizacje historyczne, które w tym  roku mają mieć szerszy wymiar. Trwają rozmowy na ten temat z urzędem miasta. Władze miasta rozważały też wprowadzenie nowości do kalendarza imprez w postaci pokazów balonowych przy współpracy z jednym z aeroklubów, jednak zrezygnowano z tego, głównie z powodów finansowych.

Do najbardziej znanych wydarzeń w Sandomierzu należy m.in. Festiwal Filmów Niezwykłych, Truskawkowa Niedziela, Czas dobrego sera, Jarmark Jagielloński, Festiwal „Muzyka w Sandomierzu”, Święto Młodego Wina i Witamina Jazz. Na te imprezy wielu turystów, którzy regularnie w nich uczestniczą, znacznie wcześniej dokonuje rezerwacji noclegów.

Co roku w Sandomierzu organizowanych jest około 250 wydarzeń o charakterze kulturalnym.

Reklama