Pacjenci na przystanku "na żądanie"

Data publikacji: 26.02.2019 14:31
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.11.2015 Kielce. Nowe przystanki służą pasażerom.

19.11.2015 Kielce. Nowe przystanki służą pasażerom.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Przystanek autobusowy "na żądanie" ma powstać przy ulicy Żelaznej w Kielcach. Władze miasta analizują, jaka lokalizacja przystanku byłaby najlepsza. Jak mówi Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc, pod uwagę brane są dwa miejsca – sąsiedztwo Powiatowego Centrum Usług Medycznych, albo skrzyżowanie z ulicą Sienkiewicza.

Skłaniają się ku drugiemu rozwiązaniu, bo nie wymuszałoby ono likwidacji parkingu znajdującego się obok przychodni, czyli około 50 miejsc dla samochodów.

– Wstępnie myśleliśmy, że wystarczy usunąć 5 stanowisk, jednak takie rozwiązanie okazało się niewystarczające i niemożliwe – mówi Danuta Papaj. Stworzenie przystanku przy ulicy Sienkiewicza wymusiłoby zmiany w organizacji ruchu na ulicach Wspólnej i Złotej. Nadal byłyby to jezdnie jednokierunkowe, jednak ruch odbywałby się w kierunkach odwrotnych niż dotychczas. Obecny wyjazd ze Wspólnej w Żelazną kolidowałby z planowanym przystankiem.

Plany w urzędzie miasta nie ograniczają się do stworzenia przystanku "na żądanie". Docelowym rozwiązaniem ma być utworzenie przystanku stałego z zatoką autobusową. Jak informuje Danuta Papaj, na razie o konkretnych terminach realizacji pomysłów trudno mówić. Władze miasta ustalają, jakie są ewentualne przeszkody do realizacji inwestycji i jak im zaradzić.

O utworzenie przystanku przy ulicy Żelaznej od kilku lat zabiega radna Kielc Marianna Noworycka-Gniatkowska z Prawa i Sprawiedliwości. Podkreśla, że jest on potrzebny, zwłaszcza pacjentom Powiatowego Centrum Usług Medycznych. To często osoby starsze, z dysfunkcjami ruchu. W tej chwili najbliższe przystanki, z których korzystają pacjenci, znajdują się przy ulicy Czarnowskiej obok dawnego kina, przy ulicy Żytniej, a także po drugiej stronie ulicy, jednak konieczność przejścia podziemnymi schodami bywa uciążliwa dla schorowanych pacjentów.

Podobne wiadomości
Reklama