Żołnierze WOT będą porządkować cmentarz na święto

Data publikacji: 26.02.2019 15:03
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.06.2018 Kielce. Cmentarz na Piaskach. Łączka. Poszukiwania ofiar terroru komunistycznego

04.06.2018 Kielce. Cmentarz na Piaskach. Łączka. Poszukiwania ofiar terroru komunistycznego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

10. Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej przygotowuje się do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia jednostka będzie miała patrona. Zostanie nim major Eugeniusz Kaszyński "Nurt", dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury". 1 marca, minister obrony przekaże dowódcy decyzję w tej sprawie. „Nurt” przed wojną był nauczycielem i utalentowanym sportowcem.

Żołnierze WOT chcą, aby ten dzień i jego bohaterowie miał szczególną oprawę, dlatego już jutro będą sprzątać groby ofiar komunistycznego terroru na cmentarzu Piaski w Kielcach. Prace porządkowe rozpoczną się około godziny 12:00. Na tzw. „Łączce” może spoczywać tam około 70 osób. Prace archeologiczne w tym miejscu prowadzi zespół badaczy z Instytutu Pamięci Narodowej.

Dotychczas udało się tam odnaleźć ciała dwóch żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Identyfikacja genetyczna pozwoliła ustalić, że byli to Ludwik Machalski „Mnich” i Bronisław Klimczak „Sokół”, którzy po wojnie zostali zamordowani w więzieniu kieleckim.

Reklama