Targi ENEX i EkoTech zainaugurowane

Data publikacji: 27.02.2019 14:36
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.02.2019 Targi Kielce. Targi ENEX nowa energia i EKOTECH

27.02.2019 Targi Kielce. Targi ENEX nowa energia i EKOTECH
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pokazy gaszenia odpadów, konkurs instalacji paneli fotowoltaicznych czy nowoczesne pojazdy do czyszczenia ulic, to tylko niektóre atrakcje podczas rozpoczynających się targów ENEX nowa energia i EkoTech w Targach Kielce. W wydarzeniu bierze udział ponad 160 wystawców z ośmiu krajów świata.

Jak informuje Marcin Musiał, menadżer targów EKOTECH, na wystawie prezentowane są między innymi urządzenia, i maszyny dedykowane firmom z branży gospodarki odpadami.

- To między innymi pojazdy do czyszczenia miasta, dla zakładów gospodarki komunalnej. Nowoczesne pojemniki, kontenery, belownice i prasy do zmniejszania odpadów. Te urządzenia są niezbędne w pracy zakładów gospodarki komunalnej, sortowni odpadów po to, aby skutecznie utylizować odpady - zaznacza.

Paweł Lachman z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, gospodarz organizowanego w ramach targów kongresu „Dom bez rachunków” podkreśla, że przyszłością w zakresie budownictwa będą samowystarczalne budynki, umożliwiające ograniczenie do minimum, kosztów ogrzewania i pozyskania energii.

- Poprzez swoją działalność promujemy rozwiązania dla domów mieszkalnych zawierających instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła, a także system odzysku ciepła. Takie wyposażenie domu jednorodzinnego może umożliwić, że koszty związane z ogrzewaniem mogą spaść do poziomu około 200 złotych rocznie - dodaje.

Jak informuje Paweł Brzósko z firmy Sun-sol zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych, pozyskiwanie energii słonecznej w gospodarstwach domowych staje się coraz popularniejsze.
W tym roku obserwujemy na to duży boom. Mimo, że zakup i montaż paneli słonecznych to wciąż dosyć kosztowna inwestycja z pewnością się zwróci. A jeśli system jest poprawnie dobrany, możliwe jest ograniczenie rachunków za prąd do zera. Pozostają nam wówczas tylko opłaty stałe od operatora elektroenergetycznego - dodaje.

Magdalena Sułek-Domańska z firmy Eneris, która wraz z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej zorganizowała pokaz gaszenia odpadów, zaznacza, że najważniejszą zasadą w przypadku bezpiecznej utylizacji odpadów jest ich właściwa segregacja.

- Problematycznym odpadem może być nawet zużyta bateria, która wrzucona do zwykłego pojemnika na śmieci może doprowadzić do samozapłonu, równie niebezpieczne mogą być także pojemniki po zużytych aerozolach, przed tym chcemy przestrzegać - zaznacza.

Punktem Kulminacyjnym Targów Ekotech i ENEX będzie zaplanowany na czwartek I Kongres Ekologii Powietrza. W konferencji poświęconej walce ze smogiem wezmą udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, świętokrzyscy parlamentarzyści, a także samorządowcy.

Reklama