Wicepremier Gowin i minister Emilewicz mówili w Targach Kielce o walce ze smogiem

Data publikacji: 28.02.2019 15:59
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Briefing prasowy wicepremiera Jarosława Gowina oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Na zdjęciu: Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii

Briefing prasowy wicepremiera Jarosława Gowina oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Na zdjęciu: Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii
Kielce. 28.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kielce chcą być liderem w Polsce, w walce o czyste powietrze. W ośrodku wystawienniczym rozpoczął się I Kongres Ekologii Powietrza, którego gośćmi byli wicepremier Jarosław Gowin oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Członkowie rządu przedstawili programy zmierzające do poprawy jakości powietrza w Polsce i walki ze smogiem. Jarosław Gowin stwierdził, że rząd Zjednoczonej Prawicy zasilany jest dwoma silnikami. Jeden, to bezprecedensowy program socjalny dla rodzin, a drugi to nowoczesna gospodarka. Żeby pierwszy mógł się prawidłowo rozwijać, konieczne jest postawienie na innowacje i nowe technologie, także w energetyce. Wicepremier zaznaczył, że podległe mu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznacza setki milionów złotych na innowacje w obszarze energetyki.

- Uruchomiliśmy kilka różnych programów. Pierwszy, tzw. Bloki 200 Plus, czyli unowocześnienie sieci przesyłowych oraz pracy bloków energetycznych. Drugi to magazynowanie wodoru, który jest paliwem przyszłości. Kolejny budowanie bezemisyjnego środka lokomocji – mówił wicepremier.

Jadwiga Emilewicz przekonuje, że ten rok będzie stał pod znakiem energii odnawialnej. To rok prosumentów, a zatem tych, którzy nie tylko energię pobierają, ale także ją produkują, a nadwyżkę sprzedają. 

- Dzięki temu taki przedsiębiorca, czy podmiot samorządu: MOPS, szkoła, szpital, instalując fotowoltaikę na dachu uzyska w szybkim tempie status prosumenta. Dzięki czemu będzie miał wyprodukowaną przez siebie energię, więc nie będzie jej musiał kupować z sieci, a po drugie - nadmiar wyprodukowanej energii będzie mógł do sieci oddać i w ten sposób uzyskać dodatkowe źródło przychodu - wyjaśniała minister.

Jadwiga Emilewicz poinformowała także, że rząd zamierza wprowadzić ulgę w podatku VAT na zakup i instalacje paneli fotowoltaicznych. Kolejnym elementem walki o czyste powietrze ma być dopłata do termomodernizacji domów z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, który przysługuje gminom do 100 tysięcy mieszkańców. Pakiet rządowych regulacji ma być gotowy za dwa tygodnie.

Świętokrzyski poseł Porozumienia Michał Cieślak przekonuje, że program „Energia Plus” przyczyni się nie tylko do poprawy jakości powietrza, ale także rozwoju gospodarki.

- Czysta energia, to nie tylko czyste powietrze, to także energia do działania. To setki firm wdrażających nowe rozwiązania na rynek. Mam nadzieję, że samorządy i mieszkańcy chętnie skorzystają z tych rozwiązań. Stoimy przed dylematem, czy budować kolejne elektrownie, czy pozwolić mieszkańcom produkować energię. Stawiamy na rynek prosumenta - mówił Michał Cieślak.

Bogdan Wenta, prezydent Kielc liczy, że miasto stanie się liderem w walce o czyste powietrze

- W Targach Kielce, ponad podziałami, łączymy biznes, samorząd i władzę rządową. Uważam, że istotne jest skupienie się na rozwiązaniach technicznych, możemy mieć wsparcie rządowych programów – powiedział Bogdan Wenta.

Prezydent Kielc zaprezentował film, w którym w roli głównej wystąpił wybitny piłkarz ręczny Karol Bielecki. Sportowiec zachęcał do walki o czyste powietrze, poprzez zmianę świadomości i przyłożenie większej uwagi do kwestii ekologicznych. Karol Bielecki ma być ambasadorem walki Kielc ze smogiem.

W marcu rozpocznie się wspólna akcja Urzędu Miasta, PGE Vive Kielce i Karola Bieleckiego. Były reprezentant Polski i przedstawiciel wielokrotnych mistrzów Polski, a także pozostali sportowcy przeprowadzą szereg warsztatów dla uczniów, w których, wraz z ekspertami z tej dziedziny, będą mówili o tym, jak należy postępować, by poprawić jakość powietrza wokół nas.

Kongres jest częścią Targów Ochrony Środowiska EKOTECH. Współorganizatorami kongresu są prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz Targi Kielce.

Reklama