Koalicja w obronie szkoły prowadzonej przez siostry Nazaretanki

Data publikacji: 01.03.2019 11:15
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.02.2019 Kielce. Dawne gimnazjum nr 3 przy ul. Marszałkowskiej

27.02.2019 Kielce. Dawne gimnazjum nr 3 przy ul. Marszałkowskiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz wojewoda świętokrzyski interweniują u prezydenta Kielc, chcąc ratować przed likwidacją szkołę podstawową, prowadzoną przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Dziś rano w tej sprawie odbyło się spotkanie w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Jak informowaliśmy, kilka dni temu władze Kielc zdecydowały się na wypowiedzenie zakonnicom umowy użytkowania budynku przy ulicy Marszałkowskiej. Siostry nie musiały do tej pory płacić za zajmowanie obiektu, ale te warunki mają się zmienić. Dodatkowo, władze Kielc chcą zostawić sobie część sal, żeby umieścić tam specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy.

Siostra Natalia Białek, dyrektor zespołu szkół prowadzonych przez „Nazaretanki” tłumaczy, że podstawówka przy Marszałkowskiej jest dla dzieci bezpłatna, więc subwencja oświatowa nie wystarczy na ewentualny czynsz. Przyznaje, że nie wie co będzie z dziećmi, bowiem nie ma szans, by przenieść je na ulicę Słowackiego, gdzie znajduje się gimnazjum i liceum prowadzone przez zgromadzenie.

- Ten budynek nie jest dostosowany do kształcenia małych dzieci. Nie ma odpowiednich sal lekcyjnych, szerokich korytarzy, nie ma też boiska - mówi siostra Natalia Białek.

Jak dodaje, budynek liceum nie zmieści ponad 150 dzieci, które obecnie uczęszczają do podstawówki.

Nazaretanki prowadzą szkoły podstawowe w kilku innych miastach w Polsce. Wszędzie są one bezpłatne i nigdzie samorządowcy nie obciążają sióstr czynszem. Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości uważa, że prezydent Kielc nie rozpatrzył szczegółowo sprawy i podjął decyzję zbyt pochopnie. Senator Krzysztof Słoń mówi, że z prośbą o wsparcie zwrócili się do niego zaniepokojeni rodzice.

- Mówili mi, że ta szkoła to ogromna szansa dla ich dzieci. Niezwykle ważne jest byśmy mieli placówkę, cieszącą się dużą renomą i dającą gwarancję, że dzieci będą mogły tam rozwijać swoje zainteresowania, a zarazem czerpać ze wzorców wychowawczych, które proponują siostry – tłumaczy senator.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że liceum prowadzone przez siostry jest najlepszą szkołą średnią w województwie i jedną z najlepszych w Polsce. Pokazuje to coroczny ranking „Perspektyw”. Jak mówi, podobnie wysoki poziom nauczania siostry zapewniały w szkole podstawowej.

- Okręt flagowy edukacji świętokrzyskiej może zatonąć, a na to nie możemy pozwolić. Ta szkoła jest znakomita, rozwija się i my powinniśmy jej w tym pomagać. Mam nadzieję, że rozmowy i argumenty doprowadzą do tego, że będzie dla niej dobre miejsce w Kielcach. Dzieci na to zasługują – uważa Agata Wojtyszek.

Dziś o godzinie 13 parlamentarzyści, siostry Nazaretanki oraz kieleccy radni zamierzają spotkać się z władzami Kielc, żeby wspólnie ratować przed likwidacją szkołę podstawową przy ulicy Marszałkowskiej.

adv adv
Wiadomości
Reklama