Negocjacje w sprawie szkoły prowadzonej przez „Nazaretanki” bez rezultatu

Data publikacji: 01.03.2019 15:48
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.02.2019 Kielce. Dawne gimnazjum nr 3 przy ul. Marszałkowskiej

27.02.2019 Kielce. Dawne gimnazjum nr 3 przy ul. Marszałkowskiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bez sukcesu zakończyło się spotkanie sióstr Nazaretanek z odpowiedzialnym za oświatę zastępcą prezydenta Kielc Marcinem Różyckim. Nic konkretnego wprawdzie nie ustalono, ale obie strony wyszły z rozmów ostrożnie zadowolone i zapowiadają kolejne spotkanie.

Spotkanie zorganizowała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, a dotyczyło przyszłości szkoły podstawowej prowadzonej przez „Nazaretanki” w budynku przy ulicy Marszałkowskiej. Gmach po gimnazjum nr 3 użyczył siostrom w bezpłatne użytkowanie poprzedni prezydent Kielc. Obecne władze miasta wypowiedziały jednak umowę, bo jak uzasadniają chcą zostawić sobie część sal, żeby umieścić tam specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy.

Rodzice uczniów z podstawówki oraz same siostry boją się, że efektem wypowiedzenia umowy będzie zamknięcie szkoły, do której uczęszcza około 150 uczniów. Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc zapewnia, że miasto nic takiego nie planuje. - Ustaliliśmy, że widzimy się w poniedziałek, żeby uzgodnić wszelkie szczegóły dotyczące umowy i dalszej współpracy. Dzisiejsze spotkanie zakończyło się bardzo dobrze, otworzyliśmy negocjacje – twierdzi Marcin Różycki.

Siostra Natalia Białek, dyrektor szkoły, po spotkaniu jest dobrej myśli, choć nie ukrywa, że zgromadzenia nie stać na ewentualne płacenie czynszu. - Każdego miesiąca spłacamy wszystkie media, płacimy też pensje pracownikom szkoły. Na ten cel wykorzystujemy całe pieniądze z subwencji oświatowej. Nie zostają już żadne fundusze na ewentualny czynsz – twierdzi siostra dyrektor. Jak dodaje szkoła jest bezpłatna dla uczniów, a podobne placówki prowadzone przez zakonnice w innych miastach również żadnego czynszu nie płacą.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że liceum prowadzone przez siostry jest najlepszą szkołą średnią w województwie i jedną z najlepszych w Polsce. Pokazuje to coroczny ranking „Perspektyw”. Jak mówi, podobnie wysoki nauczania poziom siostry zapewniały w szkole podstawowej. – W tej sprawie dzwonili do mnie absolwenci „Nazaretu” z całej Polski – informuje.

Rodzice poprosili o wsparcie również Krzysztofa Słonia, senatora Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi parlamentarzysta wszystko wskazuje, że do konsensusu dojdzie. - Było sporo niedomówień i myślę, że jest duża szansa na porozumienie. Trzeba dbać o jakość edukacyjną, którą siostry już od kilkudziesięciu lat zapewniają mieszkańcom Kielc. Mówię o liceum, ale również szkoła podstawowa przy ulicy Marszałkowskiej bardzo wysoką jakość będzie gwarantowała – uważa Krzysztof Słoń.

W spotkaniu u wojewody uczestniczyli również kieleccy radni oraz Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Bogdana Wenty.

adv adv
Wiadomości
Reklama