Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. Pobiegną śladem Mnicha i Zawieruchy

Data publikacji: 02.03.2019 07:43
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Rytwianach odbędzie się dzisiaj V Bieg Śladem Mnicha i Zawieruchy - Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli w staszowskim podziemiu niepodległościowym. Jak powiedział wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz, celem tego wydarzenia jest upamiętnienie dwóch bohaterów: Ludwika Machalskiego i Jana Firmantego, którzy zginęli w 1950 roku podczas obławy w golejowskich lasach.

- Prowadzili walkę z komunistycznym aparatem władzy, przyczynili się do tego, że teraz żyjemy w wolnej Polsce - dodał wójt Forkasiewicz.

Bieg rozpocznie się o godzinie 12.00 przy Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Są dwa dystanse: symboliczny na 1950 metrów oraz na 10 kilometrów.

Jan Firmanty ps. Zawierucha został zastrzelony podczas obławy na bunkier w lesie golejowskim 17 sierpnia 1950 roku. Pozostali członkowie tej grupy otrzymali wyroki dożywotniego bądź długoletniego więzienia.

Sam Ludwik Machalski ps. Mnich został skazany na karę śmierci, a wyrok ten wykonano 10 kwietnia 1951 roku. Jego ciało wrzucono do dołu pod osłoną nocy przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa.

Reklama