100 dni Wenty. Choroba Leszka Papaja torpeduje zmiany w urzędzie

Data publikacji: 04.03.2019 15:44
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja. Podsumowanie 100 dni prezydentury Bogdana Wenty. Na zdjęciu (od lewej): Bogdan Wenta - prezydent Kielc, Marcin Różycki - wiceprezydent Kielc i Danuta Papaj - pełnomocnik prezydenta Kielc

Konferencja. Podsumowanie 100 dni prezydentury Bogdana Wenty. Na zdjęciu (od lewej): Bogdan Wenta - prezydent Kielc, Marcin Różycki - wiceprezydent Kielc i Danuta Papaj - pełnomocnik prezydenta Kielc
Kielce. 04.03.2019 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Bogdan Wenta podsumował 100 dni swojej prezydentury. Podczas spotkania więcej uwagi poświęcone było jednak planom niż dotychczasowych osiągnięciom. Prezydent zapowiedział, że obietnice wyborcze będą realizowane, ale nie wszystko da się zrobić od razu.

Bogdan Wenta tłumaczy, że wiele decyzji uzależnionych jest od reorganizacji urzędu. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy do niej dojdzie oraz jak będzie ona wyglądać. Opóźnienia w jej wprowadzaniu prezydent tłumaczył chorobą Leszka Papaja, swojego pełnomocnika, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tych zamian. Według wstępnych założeń liczba wydziałów ma się zmniejszyć z 22 do 15. - To wiąże się z przeglądem kompetencji osób na poszczególnych stanowiskach kierowniczych - mówił prezydent

Jak dotąd nie udało się wprowadzić innych rozwiązań o których Bogdan Wenta mówił jeszcze podczas kampanii wyborczej między innymi publicznego rejestru faktur. Nie powołano także dotąd Rady Biznesu, która miała doradzać prezydentowi w sprawach inwestycji.

Pytany przez nas o kwestie związaną z powołaniem klubu prezydenckiego i brakiem stabilnej większości w kieleckiej radzie miasta stwierdził, że współpraca z radnymi układa mu się bardzo dobrze, a rozmowy trwają. Na razie nie ma także decyzji dotyczącej powołania swoich zastępców.  

- Z doświadczeń także na poziomie innych miast w naszym regionie wiemy, że prezydenci potrafili funkcjonować bez wiceprezydentów nawet przez rok i mają sukcesy - powiedział Wenta.

Podczas konferencji prezydent nie chciał wprost komentować decyzji o wypowiedzeniu Nazaretankom umowy o dzierżawie budynku przy ulicy Marszałkowskiej. Jak powiedział rozmowy w tej sprawie trwają. Miasto stoi jednak na stanowisku, że szkołę trzeba przystosować do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.

Podczas konferencji pojawiła się za to nowa deklaracja. Prezydent zapowiedział, że zamierza zrezygnować z budowy biurowca w centrum Kielc, który miał zastąpić część dawnego budynku UJK. Na ulicę Leśną ma się za to przenieść część wydziałów z ulic Szymanowskiego i Strycharskiej.  

Prezydent mówił także o planach i wyzwaniach, jakie niosą ze sobą najbliższe miesiące. Jednym z nich jest kwestia pozyskania brakujących pieniędzy na budowę ulicy Witosa i Zagnańskiej. O tym problemie będzie mowa podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta, która odbędzie się w najbliższy piątek.

Reklama