Zmarł Ryszard Mikurda [WSPOMNIENIE]

Data publikacji: 05.03.2019 12:42 / Data aktualizacji: 06.03.2019 12:42
Autor: Radosław Podsiadły , Rafał Szymczyk , Marek Cender / Kategoria: Sport
Ryszard Mikurda

Ryszard Mikurda
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zmarł Ryszard Mikurda, kielecki historyk motoryzacji, autor wielu publikacji, wieloletni współpracownik Radia Kielce. Był sędzią sportów motorowych i organizatorem imprez motocyklowych i samochodowych.

POSŁUCHAJ WSPOMNIENIA O RYSZARDZIE MIKURDZIE:

Od kilku lat, organizował zloty pojazdów zabytkowych, a przede wszystkim motocykli SHL. Wydał też m.in. książkę "SHL-ką przez Gołoborze”. W naszej rozgłośni współtworzył m.in. audycję „Auto Radio Moto Radio”. Często brał udział w radiowych programach, jako ekspert w dziedzinie motoryzacji.

- Był postacią, która inspirowała sport samochodowy – mówi o zmarłym prezes Automobilkubu Kieleckiego Krzysztof Tutak.

- Był twórcą Grand Prix Gór Świętokrzyskich i entuzjastą Toru Kielce. Wspominam go jako autora trzech wydawnictwa, które napisał dla Automobilklubu Kieleckiego. Sport w tutejszym klubie to na pewno Ryszard Mikurda - podkreśla Krzysztof Tutak.

Ryszard Mikurda urodził się 27 lipca 1941 roku w Kielcach. Jako sędzia, już w 1962 roku pomagał przy organizacji Motocrossowych Mistrzostw Świata w Kielcach. Od 1976 roku zawodowo związany z Polskim Związkiem Motorowym, w którym pełnił funkcje sekretarza, wiceprezesa i w końcu prezesa. Był szefem kilkuset imprez motocyklowych, samochodowych i kartingowych oraz sędzią ponad tysiąca zawodów rangi lokalnej, krajowej i międzynarodowej.

Ryszard Mikurda za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W maju ubiegłego roku odebrał nagrodę Fair Play im. Zofii Żukowskiej, przyznawaną przez Polski Komitet Olimpijski. Kapituła 67. Plebiscytu „Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018”, przyznała Ryszardowi Mikurdzie tytuł „Zasłużony dla Świętokrzyskiego Sportu”.

Reklama