Będą krótsze kolejki na oddział alergologiczny w Chmielniku

Data publikacji: 05.03.2019 13:59
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Chmielnik. Szpital

Chmielnik. Szpital
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Oddział alergologiczny Szpitala Powiatowego w Chmielniku ma być większy. Obecnie mieści się w nim tylko 5 łóżek, a potrzeby są znacznie większe. Z powodu zbyt małej liczby łóżek, pacjenci muszą czekać na hospitalizację nawet kilka miesięcy. Teraz zapisywani są na październik.

Oskar Solarski, kierownik oddziału informuje, że na różnego rodzaju alergie cierpi od 40 do nawet 50% społeczeństwa. Jak mówi, nie są znane przyczyny wzrostu zapadalności na alergie.

- Dopatrywałbym się ich w czynnikach środowiskowych. To np. zanieczyszczenie powietrza. Alergeny, z którymi mamy do czynienia, pod wpływem środków chemicznych obecnych w atmosferze zmieniają strukturę chemiczną i stają się bardziej uczulające. Także środki chemiczne zawarte w produktach spożywczych mogą doprowadzić do zmiany struktury chemicznej białek, z którymi do tej pory byliśmy obeznani i które nas nie uczulały – wyjaśnia dr Oskar Solarski. 

Przez ponad rok, na różnego rodzaju alergie w szpitalu leczyło się ponad 820 chorych. Częstym pacjentem oddziału jest Ewelina Otolińska.

- Przyjeżdżam tu co dwa tygodnie. Jestem leczona przeciwciałami, ponieważ cierpię na ciężką astmę. W tym szpitalu przydałby się oddział z prawdziwego zdarzenia, ponieważ coraz więcej osób chciałoby się tu leczyć, ale nie ma miejsca – dodaje Ewelina Otolińska. 

Jolanta Rybczyk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chmielniku informuje, że lecznica planuje zwiększyć liczbę łóżek na oddziale alergologicznym z 5 do 22.

Chmielnik. Szpital. Oddział alergologiczny Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- Oddział znajdować się będzie nad blokiem operacyjnym, który wybudowaliśmy kilka lat temu. Budynek jest parterowy i chcielibyśmy do niego dobudować piętro o powierzchni 640 metrów kwadratowych. Tam zmieściłyby się 22 łóżka – dodaje Jolanta Rybczyk.

Oddział alergologiczny w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku został otwarty 1 grudnia 2017 roku. Szacowany koszt jego rozbudowy to około 10 milionów złotych.

W województwie świętokrzyskim działają tylko dwa takie oddziały. Oprócz tego w Chmielniku z pomocy specjalistów alergologów można skorzystać także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze.

Tagi do tego wpisu
Reklama