„Świętokrzyskie Victorie” rozdane

Data publikacji: 05.03.2019 19:43 / Data aktualizacji: 05.03.2019 21:39
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uroczysta gala, podczas której przyznano nagrody

Uroczysta gala, podczas której przyznano nagrody "Świętokrzyska Victoria". Od lewej: marszałek Andrzej Bętkowski, Adam Ogonowski - wydawnictwo "Jedność", wicemarszałek Renata Janik, ojciec Edward Stradomski, wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk i przewodniczący Rady Gminy Strawczyn Grzegorz Stępień
Kielce. 05.03.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ojciec Edward Stradomski opat Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie, gmina Strawczyn i wydawnictwo Jedność - to zdobywcy tegorocznych „Świętokrzyskich Victorii”, nagród przyznawanych przez marszałka województwa dla najbardziej aktywnych w regionie.

Podczas uroczystej gali, laureaci nie kryli swoich emocji. Wyraźnie wzruszony był ojciec Edward Stradomski.  – Cieszę się, że w ogóle ktoś mnie kapitule przedstawił. Już 22 lata jestem przełożonym, a w klasztorze spędziłem 40 lat. Jestem dumny z tego, że przez ten czas udało się zrobić coś dla lokalnej społeczności, a także pielgrzymów odwiedzających klasztor – mówił.

Choć żartobliwie, ale też ze wzruszeniem w głosie o nagrodzie mówił wójt gminy Strawczyn, Tadeusz Tkaczyk. Gmina nominowana była do nagrody po raz 11. – Niezmiernie się cieszę. To nie jest sukces ostatniego roku, lecz lat pracy, mądrych decyzji, dobrej strategii i realizacji marzeń – mówił. Wśród największych osiągnięć gminy wójt wymienia utworzenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego, przedszkola, inwestycje drogowe, oświetlenie, a także kanalizację.  

Adam Ogonowski, dyrektor zarządzający w wydawnictwie Jedność przyznał, że nagroda daje ogromną satysfakcję. – Nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich pracowników. - To duża zasługa naszego dyrektora – mówił. Dodał, że wydawnictwo wchodzi na rynek francuski, przeszła też audyt i certyfikację firmy ze Stanów Zjednoczonych.

Zwycięzców wybrała kapituła, w skład której weszli marszałek Andrzej Bętkowski, przedstawiciele samorządu województwa, laureaci poprzednich edycji nagrody, przedstawiciele świata nauki i biznesu oraz organizacji pozarządowych.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa przyznał, że „Świętokrzyska Victoria” to laur szczególny. – Jedenasta edycja pokazuje, że nagroda ta ugruntowała się w naszym regionie i jest ceniona. Promuje województwo, wskazując dobre wzorce, wyróżniające się na mapie gospodarczej i społecznej regionu – powiedział.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa, który był w kapitule konkursu dodał, że to właśnie ludzie, zdobywcy nagród, są najlepszą promocją województwa.

Zanim wręczono statuetki zwycięzcom, na scenę wyszli nominowani we wszystkich kategoriach. Wicemarszałek Renata Janik przyznała, że wybór zwycięzców spośród nominowanych był trudny. – Było kilkadziesiąt nominacji, niektóre powtarzają się z poprzednich lat. Wybrani zostają ci, którzy najbardziej wyróżniają się w regionie – mówiła.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń cieszył się, że wciąż udaje się wyłonić tak znaczące osoby i firmy z regionu. – Samorządy, które są wyróżniane na szczeblu ogólnopolskim, firmy będące ambasadorami regionu także za granicą oraz osoby, zarażające entuzjazmem lokalną społeczność – wymieniał.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec zaznaczył, że Świętokrzyska Victoria buduje dobrą atmosferę w województwie. Wyraził nadzieję, że dzięki takim ludziom jak laureaci nagrody województwo będzie się dobrze rozwijało i stanie się wzorem dla innych województw, skąd można czerpać inspiracje.

Statuetki wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej. Wręczenie nagród uświetniły występy Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.

Nominowani w poszczególnych kategoriach:

W kategorii „Przedsiębiorczość”: Odyssey ClubHotel, Piekarnia R. Dobrowolski, Wydawnictwo Jedność, Targi Kielce S.A., Ogród Zoologiczny “Leśne Zacisze” Zawadzki Paweł.

W kategorii „Samorządność”: Gmina Bieliny, Gmina i Miasto Chęciny, Miasto i Gmina Chmielnik, Gmina Strawczyn, Miasto i Gmina Jędrzejów.

W kategorii „Osobowość”: Ojciec Edward Stradomski, Opat Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie, Mirosław Gębski, Starosta Kielecki, dr hab.inż. Barbara Goszczyńska, prorektor Politechniki Świętokrzyskiej, Rafał Staszewski, sekretarz redakcji “Tygodnika Nadwiślańskiego”, społecznik działający na rzecz upowszechniania kultury i zachowania dziedzictwa kulturowego oraz Jerzy Sobierajski, założyciel i prezes Fundacji “Dobro jest w nas”.

Uroczysta gala, podczas której przyznano nagrody "Świętokrzyska Victoria". Od lewej: marszałek Andrzej Bętkowski, Adam Ogonowski - wydawnictwo "Jedność", wicemarszałek Renata Janik, ojciec Edward Stradomski, wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk i przewodniczący Rady Gminy Strawczyn Grzegorz Stępień Kielce. 05.03.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Reklama