Opactwo w Jędrzejowie bazyliką mniejszą?

Data publikacji: 06.03.2019 08:09 / Data aktualizacji: 06.03.2019 10:08
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
o. Edward Stradomski, opat Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie

o. Edward Stradomski, opat Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie
Kielce. 06.03.2019 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Opactwo Cystersów w Jędrzejowie podjęło starania o podniesienie kościoła do godności bazyliki mniejszej, a także o wpisanie zabytku na listę Pomników Historii. Jak powiedział na naszej antenie opat ojciec Edward Stradomski dzięki rządowej dotacji klasztor jest systematyczne odnawiany.

Prace konserwatorskie prowadzone są w kaplicy błogosławionego Wincentego Kadłubka i dzwonnicy oraz bramie wjazdowej.

W ubiegłym roku udało się przeprowadzić część remontu. W tym, prace będą kontynuowane w kaplicy. Wymiany wymaga także dach dzwonnicy. Jak dodał gość Radia Kielce opactwo otrzymało na ten cel w ciągu dwóch lat prawie 1 mln 800 tysięcy złotych.

Opat ma nadzieję, że przy okazji prac w kaplicy zostaną odkryte nowe freski, którymi kiedyś pokryte były ściany świątyni. Liczy także na to, że z czasem uda się także odnowić wnętrze kościoła i zabytkowe malowidła. Być może wszystkie najważniejsze prace będzie można zakończyć do 2023 roku, czyli 800-lecia śmierci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Edward Stradomski ma także nadzieję że może uda się doprowadzić do końca trwający proces kanonizacyjny błogosławionego.

W tym miesiącu ma natomiast być gotowy wniosek o wpisane opactwa na listę Pomników Historii. W jego przygotowanie obok ojców zaangażowali się historycy i władze miasta. Znalezienie się na prestiżowej liście to szansa na pozyskanie kolejnych pieniędzy a także dalszy rozwój ruchu pielgrzymkowego i turystycznego.

Jędrzejowskie opactwo zostało założone w 1140 roku i jest jednym z najstarszych w Polsce.

Reklama