Politechnika ma nowego doktora honoris causa

Data publikacji: 06.03.2019 13:29
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.03.2019 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Uroczystość nadania doktora honoris causa profesorowi Kazimierzowi Furtakowi. Od lewej prof. Kazimierz Furtak i rektor PŚk Wiesław Trąmpczyński

06.03.2019 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Uroczystość nadania doktora honoris causa profesorowi Kazimierzowi Furtakowi. Od lewej prof. Kazimierz Furtak i rektor PŚk Wiesław Trąmpczyński
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Profesor Kazimierz Furtak, autorytet naukowy w dziedzinie konstrukcji mostowych otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej. Jak mówi, to największe wyróżnienie, jakie do tej pory otrzymał. Cieszy go to tym bardziej, że Politechnika Krakowska, z którą jest najbardziej związany, od lat współpracuje z Politechniką Świętokrzyską.

- Dwóch rektorów kieleckiej uczelni było pracownikami Politechniki Krakowskiej. Ja także miałem tu epizod naukowy. Choć nie mam tu rodziny, miasto jest mi bliskie, w końcu kiedyś pracowałem w Kielcach – mówi.

Profesor Kazimierz Furtak pracował w Kielcach, gdy zdobywał doświadczenie zawodowe jako inżynier i projektant mostów. Był pracownikiem między innymi Kieleckiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych. W ostatnich latach sprawował funkcję dziekana, prorektora oraz rektora Politechniki Krakowskiej. Od 2017 roku jest przewodniczącym Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, jest także przewodniczącym Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk. 

Jak mówi profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej nadanie tytułu honoris causa jest dużym wydarzeniem dla uczelni.

– To najwyższy tytuł, jaki możemy nadać. W ciągu roku przyznajemy zwykle dwa, a więc jest to wydarzenie wybiórcze – mówi.

Rektor dodaje, że profesor Kazimierz Furtak jest szczególną postacią – z jednej strony to zasłużony fachowiec, z drugiej strony – znany w środowisku naukowiec.

To już 18. tytuł honoris causa przyznany przez Politechnikę Świętokrzyską.

Reklama