Niepewna przyszłość szkoły prowadzonej przez Nazaretanki. Jest szansa na rozmowy z prezydentem Wentą

Data publikacji: 06.03.2019 14:42 / Data aktualizacji: 06.03.2019 19:38
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.02.2019 Kielce. Dawne gimnazjum nr 3 przy ul. Marszałkowskiej

27.02.2019 Kielce. Dawne gimnazjum nr 3 przy ul. Marszałkowskiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawdopodobnie w poniedziałek dojdzie do spotkania Bogdana Wenty, prezydenta Kielc z siostrami ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Ma ono dotyczyć przyszłości szkoły podstawowej prowadzonej przez zakonnice w budynku wygaszanego Gimnazjum nr 3 przy ulicy Marszałkowskiej. Siostra Natalia Białek, dyrektor Zespołu Szkół Świętej Jadwigi Królowej mówi, że taką propozycję przedstawiła Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc.

Jak informowaliśmy, władze Kielc wypowiedziały siostrom podpisaną przez poprzedniego prezydenta umowę w sprawie użyczenia budynku na 30 lat. Miasto oferuje jedynie 16, siostry chcą użytkować obiekt jeszcze przez 24 lata. Czekają na to zarówno rodzice 150 dzieci kształcących się w szkole, jak i siostra Natalia Białek, dyrektor placówki.

W poniedziałek odbyło się spotkanie prezydenta Bogdana Wenty z siostrami. Porozumienia nie było. Mimo, że tuż po spotkaniu prezydent Bogdan Wenta deklarował, że jest gotów rozmawiać ponownie nawet następnego dnia, to jednak tego nie uczynił.

Siostra Natalia Białek podkreśla, że decyzja o tym, jak długo będzie trwała umowa użyczenia jest ważna dla całej społeczności szkolnej.

- Szkoła potrzebuje stabilizacji. 24 lata to odpowiedni czas, pozwala na to by szkołę ukończyły trzy pełne roczniki uczniów począwszy od klasy pierwszej, a skończywszy na ósmej. Kolejna sprawa, to spokój rodziców. Oni muszą być pewni, że nie wydarzy się nic, co zakłóci edukację ich dzieci - tłumaczy siostra dyrektor.

Nazaretanki wspierają absolwenci Liceum im. Świętej Jadwigi Królowej. Jak mówi jeden z nich, Piotr Ziółkowski, powstała internetowa petycja do prezydenta Wenty. Prośbę o zmianę decyzji w sprawie budynku przy ulicy Marszałkowskiej podpisało już ponad 140 byłych uczniów "Nazaretu".

- Jak tylko się dowiedzieliśmy jako absolwenci, od razu zastanawialiśmy, jak możemy wspomóc swoje młodsze koleżanki i kolegów. Bowiem to oni przeżywają bardzo to, co się dzieje. Stąd petycja do prezydenta Bogdana Wenty, w której prosimy o rozważenie zmiany decyzji - tłumaczy Piotr Ziółkowski.

Władze Kielc milczały kilka dni w tej sprawie. Wbrew obietnicom, nikt z ratusza nie przyszedł we wtorek do programu "Punkty Widzenia", poświęconego przyszłości szkoły prowadzonej przez Nazaretanki. Natomiast dziś, po naszej prośbie o komentarz otrzymaliśmy bardzo lakoniczną odpowiedź od Danuty Papaj, pełnomocnika prezydenta Bogdana Wenty. Jak napisała w esemesie: „Czekamy na rozmowę o ustaleniu terminu spotkania”.

Reklama