Neurochirurdzy na ławie oskarżonych. Wkrótce prawomocny wyrok

Data publikacji: 07.03.2019 14:11
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rozprawa apelacyjna dwóch lekarzy: Zbigniewa K. i Michała T., oskarżonych o fałszowanie dokumentacji medycznej

Rozprawa apelacyjna dwóch lekarzy: Zbigniewa K. i Michała T., oskarżonych o fałszowanie dokumentacji medycznej
Kielce. 07.03.2019 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

19 marca zapadnie prawomocny wyrok w sprawie dwóch lekarzy: Zbigniewa K. i Michała T., oskarżonych o fałszowanie dokumentacji medycznej. W grudniu 2017 roku, Sąd Rejonowy w Skarżysku-Kamiennej orzekł, że medycy są winni fałszowania dokumentów, za co otrzymali kary grzywny w wysokości 15 i 17 tysięcy złotych. Proces toczący się przed kieleckim sądem jest konsekwencją apelacji złożonych przez strony.

Według prokuratury, medycy przez kilka miesięcy 2013 r. dopisywali siebie nawzajem pod protokołami operacji, gdy w rzeczywistości zabieg przeprowadzał jeden z nich. Były przypadki, gdy jeden z lekarzy w czasie, kiedy miał w myśl dokumentacji przeprowadzać zabieg w Skarżysku, w rzeczywistości pracował w innym szpitalu, w Koszalinie. Szpital w Skarżysku-Kamiennej miał stracić na tym procederze około 7 tys. złotych.

Oskarżony Zbigniew K., w mowach końcowych podkreślił, że dane do rachunków medycy otrzymywali od administracji szpitala. - Absurdalnie jest twierdzić, że fałszowałem dokumentację, aby wyłudzić pieniądze. Jest tam napisane, że jeden zabieg za 120 lub 140 złotych pojawia się na trzech rachunkach. W mojej ocenie to nie powinien być zarzut do mnie, a do administracji lecznicy - stwierdził Zbigniew K.

Oskarżony Michał T. przyznał, że zdarzyło się, że kilkakrotnie zapłacono mu za jeden zabieg. - Wówczas poproszono mnie, abym zwrócił za to pieniądze. Wystawiałem rachunek korygujący i oddałem należność - dodał. Medycy wnoszą o uniewinnienie.

Innego zdania jest prokurator Tomasz Stępień. Według niego, ustalenia sądu I instancji są trafne, a kara jest zbyt niska. - Należy zauważyć, że to Zbigniew K., jako wystawca rachunków i zastępca dyrektora ds. medycznych skarżyskiego szpitala, odpowiadał za merytoryczne sprawdzanie wystawianych rachunków. W mojej ocenie nie było to rzeczywiste działanie, a dodatkowo sprzyjało popełnianiu przestępstw przez obu oskarżonych - powiedział Tomasz Stępień.

W apelacji wnioskuje o wymierzenie kar pozbawienia wolności, podania wyroku do publicznej wiadomości oraz orzeczenia zakazu wykonywania zawodu lekarza.

Rozprawa apelacyjna dwóch lekarzy: Zbigniewa K. i Michała T., oskarżonych o fałszowanie dokumentacji medycznejKielce. 07.03.2019 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Reklama