Miliony złotych na żłobki i kluby seniora

Data publikacji: 07.03.2019 15:34
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Wręczenie promes na budowę domów seniora i żłobków. Na zdjęciu (od lewej): Wacław Szarek - burmistrz Sędziszowa, Bartłomiej Dorywalski - wicewojewoda świętokrzyski, Krzysztof Słoń - senator PiS, Kazimierz Kuberski - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Kielce. Wręczenie promes na budowę domów seniora i żłobków. Na zdjęciu (od lewej): Wacław Szarek - burmistrz Sędziszowa, Bartłomiej Dorywalski - wicewojewoda świętokrzyski, Krzysztof Słoń - senator PiS, Kazimierz Kuberski - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Kielce. 07.03.2019 / Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Około 13 milionów złotych otrzymały samorządy z województwa świętokrzyskiego na realizację rządowych programów „Maluch Plus” i „Senior Plus”. Dzięki dotacjom powstają żłobki, kluby dziecięce i kluby seniora. Przedstawiciele gmin odebrali dziś promesy na wsparcie z rąk Kazimierza Kuberskiego, wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiceszef resortu podkreślał w Kielcach, że program „Maluch Plus”, to drugi obok „500 Plus” sztandarowy program prorodzinny Prawa i Sprawiedliwości.

– Polega na wspieraniu gmin i innych podmiotów w zakładaniu i utrzymaniu placówek opieki dzieci do lat 3. Pomagamy w ten sposób powrócić bądź wejść na rynek pracy rodzicom. W całej Polsce w 2019 roku na program przeznaczamy 450 milionów złotych – mówi.

Do województwa świętokrzyskiego trafi łącznie prawie 10,5 miliona złotych. Dzięki tym pieniądzom powstanie 414 nowych miejsc dla dzieci w 13 placówkach opieki. Nowe żłobki zostaną otwarte m.in. w Sędziszowie, Kazimierzy Wielkiej, Klimontowie i Pińczowie.

Jak mówi Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa, wiadomość o budowie żłobka bardzo cieszy lokalną społeczność.

– Prosiliśmy mieszkańców o wypełnienie ankiet i okazało się, że są duże potrzeby. Cieszymy się, że powstanie żłobek na 32 miejsca. Bez pomocy finansowej, gmina nie byłaby w stanie udźwignąć takiej inwestycji – przyznaje.

Wręczenie promes na budowę domów seniora i żłobków. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa, wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski, senator Krzysztof Słoń i wiceminister Kazimierz Kuberski07.03.2019 / Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Z programu „Senior Plus” w tym roku województwo świętokrzyskie otrzymało prawie 2 miliony 700 tysięcy złotych. Pieniądze pozwolą stworzyć 190 miejsc dla seniorów w dziennych domach i klubach, a także dofinansować kolejne 460 miejsc w placówkach już istniejących.

- Domy seniora powstaną w Jędrzejowie, Baćkowicach i Klimontowie, z kolei kluby: w Gnojnie, Morawicy, Chmielniku, Zagnańsku i w Kielcach – mówi wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.

Od 1 marca można składać wnioski o świadczenie „Mama 4 Plus”. Zainteresowanie programem jest duże. Jak ocenił Marcin Pawłowski, wicedyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach, gdzie składane są wnioski o przyznanie emerytur dla kobiet, które urodziły i wychowały 4 lub więcej dzieci, przewidywana liczba osób uprawnionych do otrzymania świadczenia w województwie to ponad 3300. Do tej pory wnioski złożyło 858 osób, w tym jeden mężczyzna.

Senator Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Słoń podkreśla, że programy społeczne w pełni spełniają obietnice rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Dodał, że wbrew opiniom opozycji, rząd nie rozdaje bezmyślnie pieniędzy, lecz świadomie inwestuje w społeczeństwo.

Wręczenie promes na budowę domów seniora i żłobkówKielce. 07.03.2019 / Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

W tym roku będzie można ubiegać się jeszcze o pieniądze w ramach programu „Senior Plus”. Zostało 18 milionów złotych na realizację tych zadań w skali całego kraju. Pod koniec marca zostanie ogłoszony kolejny konkurs. 

Reklama