Witosa i Zagnańska będą remontowane. Kosztem innych inwestycji

Data publikacji: 08.03.2019 05:40 / Data aktualizacji: 08.03.2019 15:58
Autor: Robert Szumielewicz , Wiktor Dziarmaga , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.03.2019 Kielce. Nadzwyczajna sesja rady miasta

08.03.2019 Kielce. Nadzwyczajna sesja rady miasta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kieleccy radni podczas nadzwyczajnej sesji zdecydowali o przesunięciu w czasie kilku inwestycji, m.in. budowy nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” i remontów kilku mniejszych ulic, żeby znaleźć brakujące pieniądze na przebudowę ulic: Witosa i Zagnańskiej. Początkowo planowano zaciągnięcie kredytu, ale władze miasta na razie zrezygnowały z takiego rozwiązania. Uchwałę poparło 19 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna nie głosowała, a przeciw temu rozwiązaniu zagłosował Michał Braun.

Pełnomocnik prezydenta Danuta Papaj zapewniła, że siedziba „Kubusia” na pewno powstanie i na pewno w tym roku rozpoczną się zadania z tym związane. Deklaruje również, że w trakcie przebudowy ulic Zagnańskiej i  Witosa zostaną wzięte pod uwagę zmiany, proponowane przez mieszkańców.

Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta zaznacza, że decyzja była konieczna, aby nie stracić unijnego dofinansowania do przebudowy ulic. - Budowa Witosa i Zagnańskiej będzie realizowana według przyjętego projektu, który uwzględnia ponad 128 poprawek mieszkańców.  Mamy otwartą drogę aby zawrzeć umowę z firmą Strabag. Natomiast na etapie wykonawczym będą wprowadzane drobne korekty uwzględniające propozycje mieszkańców - dodaje.

Radny Jarosław Karyś z klubu Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że przebudowa Zagnańskiej i Witosa nie jest inwestycją przeciwko mieszkańcom. Poprawi sytuację komunikacyjną tej części miasta. - Nie jesteśmy radą jednej ulicy, ale całego miasta. Cieszę się z deklaracji pani pełnomocnik, że teatr „Kubuś” nie zostanie zapomniany, bo to jeden z najlepszych teatrów w Polsce. Będziemy pilnować realizacji nowej budowy siedziby – zaznaczył Jarosław Karyś.

Agata Sobota z teatru „Kubuś” podziękowała za deklarację realizacji budowy. - Nadal jest w nas głęboki niepokój. Mija 10 lat od momentu, gdy złożyliśmy prośbę o budowę. Sytuacja jest tragiczna. Zarówno dla pracowników, jak i najmłodszych widzów. Boimy się, że nowa siedziba teatru nie powstanie. Pożyczamy teraz pieniądze. Liczę, że zwrot otrzymamy z procentem. Mam nadzieję, że przed emeryturą będą mogła zagrać w nowym budynku Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” - mówiła aktorka.

Remont Witosa i Zagnańskiej to największa planowana inwestycja miasta. Jej koszt szacowany jest na ponad 160 milionów złotych. Z kolei nowa siedziba Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” ma kosztować 31 milionów złotych. Planowane dofinansowanie unijne to 12 milionów złotych.

Beata Pawłowska, skarbnik miasta wyjaśnia, że to ma uchronić samorząd przed zaciągnięciem kolejnego kredytu.

- Ta inżynieria finansowa pozwoli nie zaciągać kolejnego kredytu. Przebudowa Witosa i jej finansowanie jest rozłożone w czasie na trzy lata. Brakujące 20 mln złotych uda się znaleźć w kolejnych latach - mówi.

Wszystko wskazuje na to, że kwestia zmian w planie budżetowym jest już przesądzona. Mimo początkowych wątpliwości, radni Komisji Finansów jednogłośnie zaakceptowali propozycje miasta i nic nie wskazuje na to, żeby podczas dzisiejszej sesji decyzja była inna.

Katarzyna Zapała, z Koalicji Obywatelskiej uważa, ze zmiany w planie budżetowym będą mniejszym złem. 

- Te wszystkie inwestycje, z których pieniądze są pozyskiwane na to, żeby dołożyć do przebudowy Witosa były przygotowane przez wiele lat. Na pewno będzie to trudna decyzja. Jednak znajdując się w takiej sytuacji, musimy wybrać mniejsze zło. To na pewno będzie obwarowane deklaracją prezydenta, szczególności w aspekcie pozyskania środków zewnętrznych na adaptacje budynków na potrzeby Kubusia - powiedziała radna.

Radny Piotr Kisiel z Prawa i Sprawiedliwości zaznacza, że przebudowa ulicy Witosa i Zagnańskiej to jedna z kluczowych inwestycji w mieście.

- Będę za przesunięciem tych środków. Pamiętajmy, że nie mówimy o rezygnacji z tych inwestycji, a tylko o przesunięciu ich w czasie. Przebudowa Zagnańskiej i Witosa to bardzo ważna inwestycja nie tylko dla Kielc, ale także gmin ościennych. Poza tym musimy wziąć pod uwagę dofinansowanie unijne, którego nie możemy stracić - uważa Piotr Kisiel.

Jak informowaliśmy, najtańsza oferta w przetargu na przebudowę Zagnańskiej i Witosa przekracza zaplanowany budżet inwestycji o 40 milionów złotych.

Reklama