Oszuści wyłudzili ponad dwa miliony złotych

Data publikacji: 08.03.2019 15:05
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Marzena Mąkosa - Radio Kielce / Policja

Ponad dwa miliony złotych stracili w ubiegłym roku seniorzy z województwa świętokrzyskiego. Pieniądze zostały wyłudzone metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Oszuści atakowali prawie 160 razy. W 46 przypadkach mieszkańcy regionu im zaufali i stracili pieniądze.

Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że zazwyczaj schemat działania oszustów jest taki sam. Zawsze kontaktują się z seniorami telefonicznie.

- Po odebraniu połączenia fałszywi wnuczkowie opowiadają wymyśloną historię. Zazwyczaj dotyczy tego, że krewny miał wypadek i aby uniknąć odpowiedzialności karnej potrzebne są pieniądze na „załatwienie sprawy”. Potem oszust wydaje polecenia. Prosi, aby senior poszedł do banku, wypłacił pieniądze i zostawił je w wyznaczonym miejscu - mówi Maciej Ślusarczyk.

Z kolei oszuści podający się za policjantów twierdzą, że pracują nad sprawą grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami z kont bankowych. Radzą, aby wypłacić oszczędności i przekazać pod ich opiekę.

- Przypomnę, prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie działają w ten sposób. Nigdy także nie proszą o pomoc w rozpracowywaniu grup przestępczych - podkreśla Maciej Ślusarczyk.

Każdy taki telefon powinien od razu być weryfikowany u członków rodziny i prawdziwych funkcjonariuszy pod numerami alarmowymi 112 lub 997. Dzięki działaniom śledczych, w ubiegłym roku zatrzymano 22 osoby, podejrzane o wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka”.

Reklama