Fałszywy funkcjonariusz CBŚP w rękach... prawdziwych policjantów

Data publikacji: 09.03.2019 10:39
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 23.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kieleccy policjanci zatrzymali oszusta podającego się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. To 26-letni mieszkaniec Wrocławia. Sprawa dotyczy oszustwa, do którego doszło w lutym tego roku w Kielcach. 84-letni senior stracił wówczas 25 tysięcy złotych - informuje Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

- Kieleccy policjanci dostali zgłoszenie, że do 84-letniego mężczyzny zadzwoniła osoba podająca się za policjanta. Nieznany rozmówca zapewnił seniora, że rozpracowuje grupę hakerów i jego oszczędności są zagrożone. Oszust polecił kielczaninowi wypłacić gotówkę z konta bankowego i zdeponować pieniądze poprzez przekaz pocztowy na wskazany adres. Starszy mężczyzna dał wiarę tym zapewnieniom i wykonał wszystkie polecenia - dodaje Karol Macek. Kiedy zorientował się, że został oszukany, zgłosił sprawę policjantom.

Funkcjonariusze ustalili, że oszust wypłacił pieniądze we Wrocławiu. - Mężczyzna został przez nas zatrzymany w czwartek, wczoraj usłyszał zarzut oszustwa. Decyzją kieleckiego sądu został aresztowany na trzy miesiące - dodaje Karol Macek.

Pokrzywdzonych działaniem 26-latka prawdopodobnie było więcej, dlatego sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

W ubiegłym roku seniorzy z województwa świętokrzyskiego stracili ponad dwa miliony złotych. Pieniądze zostały wyłudzone metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Oszuści atakowali prawie 160 razy. W 46 przypadkach mieszkańcy regionu im zaufali i stracili pieniądze.

Reklama