Miliony do wzięcia. Na żłobki, przedszkola, kluby seniora oraz kursy

Data publikacji: 12.03.2019 13:13
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Podpisanie umów na dofinansowanie zadań z RPO. Na zdjęciu (od lewej): Jerzy Wątroba - prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach i Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Podpisanie umów na dofinansowanie zadań z RPO. Na zdjęciu (od lewej): Jerzy Wątroba - prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach i Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Kielce. 12.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jeszcze około 330 milionów złotych z unijnych dotacji pozostało do wydania w województwie świętokrzyskim. Większość tej kwoty, ponad 200 milionów złotych zostanie zagospodarowana na tak zwane projekty miękkie. W tym roku ogłoszonych zostanie 30 konkursów, w których będzie można zdobyć pieniądze, między innymi na utworzenie i działalność żłobków oraz przedszkoli, dziennych domów opieki medycznej czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych młodzieży i osób dorosłych.

Ze wsparcia skorzystały kolejne instytucje. Dzięki unijnym dotacjom, ponad 2200 osób z regionu będzie mogło bezpłatnie skorzystać z kolonoskopii ze znieczuleniem. Co więcej, osoby starsze i schorowane zostaną przetransportowane na badania. Prawie 3 miliony złotych na profilaktykę raka jelita grubego dostał Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

Dzięki unijnym funduszom 300 osób z powiatów: buskiego, staszowskiego, sandomierskiego i kieleckiego weźmie udział w bezpłatnych kursach na instruktora fitness, trenera personalnego i dietetyka. Zapisy rozpoczną się już jutro. Joanna Jędrzejowska, właścicielka firmy realizującej projekt mówi, że podobne działania przeprowadzono w województwie podkarpackim. Efekty okazały się satysfakcjonujące. W kursach wzięło udział 520 osób, a 30 procent z nich podjęło pracę w wyuczonym zawodzie.

Wsparcie unijne otrzymała także gmina Nowa Słupia. Dzięki dotacji w wysokości 1 300 tysięcy złotych, w 5 miejscowościach gminy - w Rudkach, Baszowicach, Mirocicach, Starej Słupi i Nowej Słupi powstaną świetlice środowiskowe. Skorzysta z nich zwłaszcza młodzież, dla której przygotowano tematyczne warsztaty oraz lekcje z języka angielskiego i informatyki.

Wicemarszałek Renata Janik przypomina, że zarząd województwa rozdzieli ponad 100 milionów złotych dla przedsiębiorców. Jeden z konkursów będzie innowacyjny w skali kraju. Właściciele firm będą mogli pozyskać do 200 tysięcy złotych, otrzymają więcej czasu na złożenie wniosków, a same dokumenty będą prostsze do wypełnienia. Mikroprzedsiębiorcy będą mogli aplikować od 27 kwietnia przez trzy miesiące. Wnioski będą skonstruowane tak, żeby nie było potrzeby sięgania po specjalistyczną pomoc przy ich wypełnianiu.

Reklama