Młodzież z Wileńszczyzny odwiedzi Świętokrzyskie

Data publikacji: 12.03.2019 15:56
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Powiat Kielecki na targach w Plauen. Piąty od lewej: Mirosław Gębski - starosta kielecki

Powiat Kielecki na targach w Plauen. Piąty od lewej: Mirosław Gębski - starosta kielecki
Plauen / Fot. Starostwo Powiatowe w Kielcach

Najpierw uczestniczyli w targach w niemieckim Plauen, teraz przyjmą młodzież z Wileńszczyzny. Starostwo Powiatowe w Kielcach otwiera się na współpracę z zagranicą. Są nadzieje na zdobycie uczniów spoza kraju.

Delegacja powiatu kieleckiego była jedyną reprezentantką Polski na 24. Międzynarodowych Targach Rolnych w Plauen w Niemczech. Targi, które odbyły się w miniony weekend, były okazją do promocji lokalnych produktów - mówi starosta Mirosław Gębski. Zaprezentowano wyroby z Przetwórni Mięsa Zychowicz z Daleszyc, miody z Gospodarstwa Pasiecznego „Ryś” z Mąchocic Kapitulnych oraz naturalne oleje z Olejarni Zagłoby.

– Wszystkie nasze produkty cieszyły się zainteresowaniem, choć nie specjalizujemy się w niczym konkretnym, jak na przykład Austria, czy Szwajcaria. Do stoiska przychodziły na przykład osoby z etykietą oleju, który nabyły w poprzednim roku i znów chciały kupić produkt – mówi starosta.

Teraz władze powiatu zabiegają o przyjazd na letni wypoczynek młodzieży z Wileńszczyzny. Ma on przekonać Polaków z zagranicy do podjęcia edukacji w województwie świętokrzyskim. Jak podkreśla Mirosław Gębski, młodzież mogłaby na przykład rozpocząć naukę w liceach w powiecie, a potem kontynuować edukację na uczelniach w Kielcach. Starosta dodaje, że w tym roku problemu z naborem do szkół powiatowych nie ma z uwagi na podwójny rocznik. W następnych latach może jednak brakować uczniów, na przykład do zapełnienia liczby miejsc w liceum w Bodzentynie.

Młodzież z Wileńszczyzny ma odwiedzić Świętokrzyskie w sierpniu. Głównym zajęciem 40-osobowej grupy uczniów będzie zwiedzanie najbardziej atrakcyjnych miejsc powiatu kieleckiego. Starosta nie wyklucza, że w ramach zawiązanej współpracy młodzież z powiatu kieleckiego odwiedzi Wileńszczyznę. Taki wyjazd miałby się odbyć już w przyszłym roku. 

Powiat Kielecki na targach w Plauen. Stoisko z wyrobami z Przetwórni Mięsa Zychowicz z DaleszycPlauen / Fot. Starostwo Powiatowe w Kielcach

adv adv
Wiadomości
Reklama