Duży krok w stronę rozwoju psychiatrii w regionie

Data publikacji: 14.03.2019 15:23
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu od lewej: Mariusz Gosek - członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Bogusławski - członek zarządu województwa świętokrzyskiego

Na zdjęciu od lewej: Mariusz Gosek - członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Bogusławski - członek zarządu województwa świętokrzyskiego
Kielce. 14.03.2019 / Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Szpital w Morawicy będzie przyjmować pacjentów na nowym dziennym oddziale psychiatrycznym, a w Sandomierzu powstanie centrum zdrowia psychicznego. Dwie placówki medyczne z naszego regionu otrzymały dziś milionowe wsparcie z unijnych funduszy na wzmocnienie leczenia psychiatrycznego w województwie.

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy dostało ponad 6 milionów złotych na budowę obiektu, w którym będzie się mieścił nowy oddział oraz poradnia zdrowia psychicznego dla dorosłych. Pacjenci będą spędzać tam dzień i opuszczać lecznicę wieczorem - wyjaśnia Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

- Terapia w formule otwartej przynosi dużo lepsze efekty lecznicze, niż w formule zamkniętej. Myślę, że to duży krok nie tylko do rozwoju psychiatrii w regionie, lecz także zwiększenia komfortu samych pacjentów - mówi Marek Bogusławski. 

Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu dofinansowanie unijne i pieniądze z budżetu państwa w wysokości ponad 9 milionów złotych wykorzysta na budowę Centrum Zdrowia Psychicznego, zakup tomografu i remont pomieszczeń umożliwiający jego instalację. Marek Bogusławski zwraca uwagę, że przybywa schorzeń psychiatrycznych zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, dlatego potrzeby wciąż są duże.

- Nie mamy sal do oceny pacjentów psychiatrycznych sądowych, korzystamy z pomocy innych województw. Wyzwaniem jest też psychiatra dziecięca, brakuje oddziału z odpowiednim oddziałem i nadzorem - mówi.

Członek Zarządu Województwa dodaje, że taki oddział może powstać w szpitalu w Morawicy.

Reklama