Tony niebezpiecznych odpadów. Miały zostać ukryte w kopalni

Data publikacji: 15.03.2019 12:15 / Data aktualizacji: 16.03.2019 05:54
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Niebezpieczne odpady zabezpieczone przez świętokrzyską policję

Niebezpieczne odpady zabezpieczone przez świętokrzyską policję
15.03.2019 / Fot. KWP Kielce

55 ton niebezpiecznych odpadów zabezpieczyli świętokrzyscy policjanci. Materiały znajdowały się w jednej z kopalni w powiecie kieleckim. W związku z tym funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 22 do 51 lat oraz 44-letnią kobietę. Śledczy ustalają czy oraz w jakim stopniu odpady te mogły wpłynąć na stan środowiska.

Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wyjaśnia, że wczoraj przed południem funkcjonariusze otrzymali informację, że w regionie może dochodzić do nielegalnego procederu przechowywania niebezpiecznych odpadów. Dwie ciężarówki wjechały do jednej z kopalni w powiecie kieleckim. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, miało to miejsce, w miejscowości Osiny, w gminie Pierzchnica. Tam rozpoczęto rozładunek odpadów, które następnie miały być porzucone i zakopane w wyrobisku. 

Dzięki interwencji policjantów nie doszło do rozładunku drugiej przyczepy. Na miejsce przyjechali: technik kryminalistyki, Państwowa Straż Pożarna oraz pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach. Nielegalne odpady zostały zabezpieczone, dzięki czemu nie doszło do skażenia gleby.

Śledczy ustalają pochodzenie odpadów oraz jaką role w tym procederze odgrywały zatrzymane osoby. Za tego typu przestępstwo grozi kara 5 lat pozbawienia wolności.

Reklama