W Wilczycach nie chcą masztu. Mieszkańcy protestują

Data publikacji: 15.03.2019 12:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Maszt telefonii komórkowej

Maszt telefonii komórkowej
Fot. Paweł Klepka / Radio Kielce

Mieszkańcy gminy Wilczyce, w powiecie sandomierskim sprzeciwiają się planom budowy masztu telefonii komórkowej w miejscowości Gałkowice-Ocin. Zawiązali komitet protestacyjny, organizują spotkania i zbierają podpisy w tej sprawie. Jak podkreśla przedstawiciel mieszkańców - Krzysztof Kandefer, radny powiatu sandomierskiego ludzie obawiają się o swoje zdrowie. Maszt ma mieć charakter bazowy, jego wysokość to 60 metrów. W bliskiej odległości znajdują się trzy inne przekaźniki sieci komórkowej.

- Obawiamy się o nasilenie występowania chorób onkologicznych na tym terenie - powiedział Krzysztof Kandefer.

Dodał, że oprócz argumentów zdrowotnych jest także inny o charakterze turystyczno-krajobrazowym. Tak wysoki maszt zdominuje wygląd malowniczej Doliny Opatówki. W gminie Wilczyce jest wiele gospodarstw agroturystycznych, które z tego powody mogą stracić część gości.

Aby firma mogła postawić maszt telefonii komórkowej potrzebuje pozwolenia na budowę, którą wydają władze powiatu. Starosta sandomierski Marcin Piwnik zażądał najpierw decyzji środowiskowej, która z kolei jest w gestii gminy. Jak poinformował wójt Wilczyc - Robert Paluch, dwa dni temu firma złożyła niezbędne dokumenty w tej sprawie, teraz będą one rozpatrywane. Dodał, że w tym procesie zostaną wzięte pod uwagę protesty mieszkańców, tym bardziej, że w gminie Wilczyce są już dwa maszty telefonii komórkowej, a prócz tego wojskowe radary.

- Generalnie nie jesteśmy przeciwko tego typu inwestycjom, ale w tym przypadku uważamy, że skupienie tego typu urządzeń jest na naszym terenie bardzo duże - powiedział wójt Robert Paluch.

Protesty mieszkańców w takich sytuacjach mogą przynieść skutek. W ostatnim czasie, po protestach mieszkańców wyrażanych m.in. w programie Interwencja Radia Kielce i TVP 3 Kielce, jedna z firm wycofała się z planów budowy masztu telefonii komórkowej w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Etnograficznego w Tokarni.

Reklama