Czternastokilometrowy marsz dla upamiętnienia Józefa Piłsudskiego

Data publikacji: 16.03.2019 12:46
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pińczów. IV edycja Imieninowego Rajdu Pieszego Józefa Piłsudskiego z Pińczowa do Grudzyny

Pińczów. IV edycja Imieninowego Rajdu Pieszego Józefa Piłsudskiego z Pińczowa do Grudzyny
Pińczów. 16.03.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Ponad 60 osób już po raz czwarty wyruszyło na trasę imieninowego Rajdu Pieszego Józefa Piłsudskiego. Czternastokilometrowy marsz rozpoczął się przed Muzeum Regionalnym w Pińczowie, a zakończył w Grudzynach. Przed wymarszem delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Jak informuje Dariusz Greń, dowódca pińczowskiej jednostki strzeleckiej, uczestnicy rajdu po drodze zatrzymają się na cmentarzu w Mierzwinie, gdzie spotkają się z uczestnikami rajdu, który po raz pierwszy wyruszył z Jędrzejowa. Tam przy zbiorowej mogile żołnierzy poległych w walkach nad Nidą w 1915 roku złożą kwiaty i zapalą symboliczne znicze pamięci. Następnie ruszą w stronę Grudzy, gdzie wezmą udział w uroczystościach patriotycznych poświęconych Marszałkowi.

- Chcemy uczcić Marszałka. On jest patronem naszego związku. Oprócz tego chcemy przybliżać historię okoli Pińczowa. W Grudzynach znajduje się dwór, w którym 19 marca 1915 roku Józef Piłsudski obchodził swoje pierwsze i jedyne udokumentowane imieniny w czasie pierwszej wojny światowej - zaznacza Dariusz Greń.

W rajdzie biorą udział członkowie pińczowskiej, buskiej, jak i kazimierskiej Jednostki Strzeleckiej oraz kilkunastoosobowa grupa harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Kozubowie.

- W rajdzie po raz pierwszy biorą udział strzelcy z Buska-Zdroju - informuje Tomasz Roszkowski, dowódca drugiego plutonu.

Jak mówi, pamięć o wydarzeniach historycznych jest naszym obowiązkiem.

- Marszałek był twardym człowiekiem. Szczerym przede wszystkim. W 2018 roku obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości, a Marszałek był jedną z głównych osób, która przyczyniła się do naszej niepodległości - podkreśla Tomasz Roszkowski.

Rajd zakończył test wiedzy o Józefie Piłsudskim, konkurs strzelecki i integracyjne spotkanie w remizie.

Reklama