Turyści z całej Polski zwiedzają zamek w Chęcinach

Data publikacji: 16.03.2019 14:09
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sezon turystyczny

Sezon turystyczny
Chęciny. 16.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zamek Królewski w Chęcinach można zwiedzić za pół ceny. Instytucja włączyła się w ogólnopolską akcję, w ramach której bilety można nabyć z 50-procentowym rabatem. Promocja obowiązuje do niedzieli włącznie.

Do Chęcin przyjechała m.in. grupa seniorów z Warszawy. Wśród nich była Elżbieta Stasińska, której przypadły do gustu atrakcje w województwie świętokrzyskim. Turystka stwierdziła, że akcja „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny” jest bardzo potrzebna.

- Dzięki temu wychodzimy z domu i możemy zwiedzić kraj. Teraz wypadło na Chęciny. Dużo jeździmy po świecie, a zapominamy, jak piękna jest Polska - powiedziała Elżbieta Stasińska.

Dominik Kowalski, przewodnik świętokrzyski zachęca mieszkańców regionu do zwiedzenia Zamku Królewskiego i okolic.

- W cenie biletu można zwiedzić także podziemia królewskie. Jest to XVI-wieczna kamienica z ogromnymi piwnicami. Możemy tam zobaczyć zdjęcia z planu filmu „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana, honorowego obywatela miasta oraz całą zbrojownię, która pokazuje przegląd ubioru rycerskiego i szlachty na przestrzeni kilkuset lat - powiedział Dominik Kowalski.

Burmistrz Robert Jaworski stwierdził, że Chęciny są bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów. W związku z tym władze angażują się we wszystkie przedsięwzięcia, mające zachęcić mieszkańców Polski do odwiedzenia tego rejonu.

- Liczba zwiedzających z roku na rok przybywa. To bardzo cieszy - mówi Robert Jaworski.

Obecnie przygotowywany jest plan oferty kulturalno-rozrywkowej na cały sezon turystyczny. W ofercie znajdą się między innymi Dni Chęcin, Zawody Rycerskie, prelekcje filmów na Zamku oraz Weekend Seniora.

- Bardzo zależy nam na tym, aby wyeksponować historię kultury żydowskiej - mówi burmistrz.

- W ostatnim czasie otrzymaliśmy ponad 5 mln złotych na renowację XVII-wiecznej synagogi. W związku z tym planujemy organizację Dni Kultury Żydowskiej, podczas której nie zabraknie okolicznościowych koncertów. Chcemy przyciągnąć do Chęcin jak najwięcej miłośników muzyki klezmerskiej - powiedział Robert Jaworski.  

Przed wojną znaczny odsetek mieszkańców miasta stanowili Żydzi. W 1942 roku żydowscy mieszkańcy zostali wywiezieni przez niemieckich okupantów z gett i zgładzeni w Treblince.

Reklama