Zamiast podstawówki będzie przedszkole i żłobek

Data publikacji: 18.03.2019 13:16
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Budynek szkoły podstawowej w Piaskach

Budynek szkoły podstawowej w Piaskach
Piaski. 18.03.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Radni miejscy z Jędrzejowa podjęli uchwałę intencyjną o zamiarze obniżenia stopnia organizacyjnego szkoły podstawowej w Piaskach. Zamiast pełnej ośmioklasowej podstawówki w budynku mieścić się będzie szkoła z klasami I-III oraz oddziałem przedszkolnym. W planach jest utworzenie także żłobka publicznego.

Plac zabaw przy szkole podstawowej w PiaskachPiaski. 18.03.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Gmina zamierza przeprowadzić gruntowny remont placówki. W tym celu ubiega się o dofinansowanie inwestycji w kwocie miliona 800 tysięcy złotych.

Burmistrz Marcin Piszczek mówi, że całkowity koszt inwestycji wynosi około 4 milionów złotych i przekracza możliwości gminy. Stąd niezbędne są inne źródła dofinansowania przebudowy.
Zdaniem Wacława Kędy, radnego miejskiego z Piasków, obniżenie stopnia organizacyjnego i otrzymanie dofinansowania do planowanego remontu jest jedyną szansą na to, aby w Piaskach pozostała placówka oświatowa, która na wsi spełnia także inne ważne funkcje.

Także Bożena Putowska, dyrektor SP w Piaskach, nie wyobraża sobie, aby na wsi nie było szkoły. Jak mówi - to ośrodek życia kulturalnego wszystkich mieszkańców. Jej zdaniem wniosek o dofinansowanie przebudowy budynku, który do ministerstwa złożyła gmina jest dla wsi ogromną szansą, by szkoła nadal istniała.  

Budynek szkoły podstawowej w Piaskach wybudowany został w 1923 roku. Obecnie w placówce uczy się 81 uczniów.

Budynek szkoły podstawowej w PiaskachPiaski. 18.03.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Reklama