Znamy miejsca niebezpieczne w regionie [LISTA]

Data publikacji: 19.03.2019 20:23
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja prasowa dotycząca bezpieczeństwa

Konferencja prasowa dotycząca bezpieczeństwa
Kielce. 19.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Na specjalnej liście stworzonej przez wojewodę świętokrzyskiego i marszałka województwa w ramach programu „Bezpieczni na 5+”, znalazło się aż 110 odcinków dróg.

Zainteresowanie programem było ogromne. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło powiatu kieleckiego – tu wskazano 265 miejsc niebezpiecznych. Na drugim miejscu powiat sandomierski - 130 zgłoszeń.

Jak poinformowała wojewoda Agata Wojtyszek wnioski składali między innymi mieszkańcy, sołtysi, radni, koła gospodyń wiejskich, strażacy, a także samorządy. – W sumie otrzymaliśmy 1040 zgłoszeń, co przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. To jest dla nas wyzwanie. Musimy zmobilizować samorządy i wspólnie z nimi szukać możliwych sposobów finansowania wybranych 110 inwestycji – mówiła wojewoda.

Głównym zabezpieczeniem finansowym dla wybranych zadań ma być Fundusz Dróg Samorządowych, w którym województwo ma do dyspozycji 240 milionów złotych. W miejscach, które uznano za najbardziej niebezpieczne konieczna jest między innymi budowa przejść dla pieszych, chodników, sygnalizacji świetlnej, elementów spowalniających ruch czy też modernizacja skrzyżowań.  

Jak powiedział marszałek Andrzej Bętkowski, spośród 110 zadań 21 dotyczy dróg wojewódzkich. – Realizujemy szeroki program poprawy infrastruktury drogowej. Na ten rok planujemy inwestycje na ponad 400 milionów złotych. Uwzględnimy także miejsca niebezpieczne wskazane w programie – zaznaczył.

Spośród 20 zadań połowa dotyczy dodatkowego zabezpieczenia na drogach przy szkołach. Chodzi o stworzenie oznakowania aktywnego, które wymusi na kierowcach większą ostrożność.

Jak powiedział Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, inwestycje te będą opiekować na kwotę około 35 tysięcy złotych każda i planowane są do realizacji do końca września bieżącego roku. Na liście znalazło się też kilka skrzyżowań do przebudowy. To między innymi skrzyżowanie w Suchedniowie starej drogi krajowej z drogą wojewódzką i powiatową, czy dwa skrzyżowania w gminie Bieliny – jedno w samych Bielinach w okolicy kościoła, a drugie w Hucie Nowej – w okolicy placu zabaw.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba, przyznała że program „Bezpieczni na 5+” był autorskim pomysłem wojewody i marszałka. Zainteresował mieszkańców. Okazało się, że lokalna społeczność stawia na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w województwie.  

Senator Krzysztof Słoń powiedział z kolei, że to kolejny dobry program realizowany przez ludzi Prawa i Sprawiedliwości. Mamy piątkę Morawieckiego, mamy piątkę Kaczyńskiego, a teraz nasz lokalny program jest na piątkę z plusem - mówił.

Lista zadań rekomendowanych w Programie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Drogach Lokalnych „Bezpieczni na 5+”

Reklama