O Moniuszce wiedzą prawie wszystko [LISTA LAUREATÓW]

Data publikacji: 19.03.2019 20:55
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Gala konkursu wiedzy o muzyce polskiej

Gala konkursu wiedzy o muzyce polskiej
Kielce. 19.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

33 zespoły z województwa świętokrzyskiego wzięły udział w konkursie wiedzy o muzyce polskiej. Czwarta edycja zmagań dotyczyła życia i twórczości Stanisława Moniuszki w ramach obchodów roku tego kompozytora. Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach wiekowych. Na podium stanęło aż dziewięć drużyn.

Organizatorami konkursu są Filharmonia Świętokrzyska i Towarzystwo Przyjaciół Muzyki imienia Fryderyka Chopina. Eliminacje odbyły się w poniedziałek, 11 marca. Każda z ekip musiała odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące życia i twórczości Moniuszki, zaś w trzecim – po wysłuchaniu fragmentu utworu miała za zadanie podać jego tytuł.

Jak podkreśla jedna z jurorek, Justyna Mroczek-Gil z Filharmonii Świętokrzyskiej, wiedza młodych uczestników imponowała. - Dzieci i młodzież musieli się wykazać sporą wiedzą, znajomością utworów, które Stanisław Moniuszko skomponował. O wysokim poziomie, z jakim przyszły dzieci, świadczy fakt, że musieliśmy przyznać miejsca ex aequo w kategorii dzieci starszych – zaznaczyła jurorka.

Aż trzy zespoły, które znalazły się w gronie laureatów przygotowała Elżbieta Herman z Zespołu Placówek Oświatowych numer 2 w Skarżysku-Kamiennej. Nauczycielka zdradziła, że uczniowie przygotowywali się razem, często po lekcjach. Wyjaśniła też, że dzieci są w stanie zainteresować się nawet muzyką klasyczną, pod warunkiem, że jest ona podana w odpowiedni sposób.

- Wspólnie z dziećmi trzeba analizować utwory, słuchać, przeżywać, zapoznawać z treścią i przybliżać takie najważniejsze pojęcia muzyczne. Dzieci zdobywały wiedzę po lekcjach. Uzupełniam też etat w świetlicy, więc to było też takie miejsce, aby pod koniec dnia, gdy było mniej dzieci, wspólnie uczyć się, słuchać muzyki i przygotowywać się – wyjaśniła Elżbieta Herman.

W pierwszej kategorii wiekowej, która obejmowała klasy I – IV szkoły podstawowej na podium stanęła ekipa w składzie: Blanka Blajerska, Zuzanna Makuch i Amelia Rożkiewicz – uczennice Elżbiety Herman. O Stanisławie Moniuszce mówią wręcz śpiewająco:

- Napisał razem 278 pieśni, a 268 umieścił w „Śpiewnikach domowych”. Sześć z nich było wydanych za jego życia, a sześć za jego śmierci – zgodnie wyjaśniły.

W kategorii drugiej, w której znalazły się uczniowie z klas V-VIII szkoły podstawowej oraz gimnazjum, dwie drużyny zajęły ex aequo miejsce pierwsze. Były to ekipy z Zespołu Placówek Oświatowych numer 2 w Skarżysku-Kamiennej oraz ze Szkoły Podstawowej w Polichnie.

Konkurs zainaugurował obchody Roku Stanisława Moniuszki w Filharmonii Świętokrzyskiej. Został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa”. Patronat nad wydarzeniem objęło świętokrzyskie kuratorium oświaty.

Pełna lista laureatów

Podobne wiadomości
Reklama