Do Tarnowa dojedziemy szybciej. Ważna inwestycja połączy dwa województwa

Data publikacji: 20.03.2019 17:43
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Symboliczne wbicie łopaty pod inwestycję nowego mostu łączącego województwo małopolskie ze świętokrzyskim.

Symboliczne wbicie łopaty pod inwestycję nowego mostu łączącego województwo małopolskie ze świętokrzyskim.
Borusowa. 20.03.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Symboliczne wbicie łopaty w Borusowej w Małopolsce rozpoczęło budowę nowego mostu na Wiśle. Nowy szlak komunikacyjny połączy dwa brzegi Wisły pomiędzy Borusową, a Nowym Korczynem w województwie świętokrzyskim. Przeprawa stanie się częścią najkrótszej drogi z Tarnowa w kierunku Kielc, a dalej Warszawy. Z kolei dla osób podróżujących ze strony świętokrzyskiej, oznacza wygodne połączenie z autostradą A4 w kierunku Krakowa.

Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego przypomniał o długim procesie przygotowania inwestycji, który trwał od 2008 roku. Nie kryje zadowolenia, że w końcu doszło do realizacji przedsięwzięcia Jak z kolei zaznacza Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, będzie to piękna i imponująca konstrukcja, która pozwoli połączyć dwa województwa.

- Po 80 latach obecna przeprawa promowa będzie mogła służyć jako eksponat muzealny, pokazujący jak dawniej korzystano z rzeki. Myślę, że ta inwestycja spowoduje zacieśnienie kontaktów, nie tylko międzyludzkich, ale i gospodarczych - mówił Andrzej Bętkowski.

Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki podkreśla, że most stworzy nowe szanse dla inwestorów.

- Mam nadzieję, że będą z dużą chęcią chcieli inwestować w gminach: Gręboszów i Nowy Korczyn. Zaś współpraca gospodarcza, a także mobilność pomiędzy tymi województwami wzrośnie - zaznacza Anna Krupka.

Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna ma nadzieję, że most zostanie wybudowany jak najszybciej. Jak mówi w Nowym Korczynie rozpoczęły się także prace projektowe związane z obwodnicą.

- To kolejny obiekt, który napawa mnie optymizmem. Dzięki takim inwestycjom stworzą się nowe przestrzenie strefy aktywności gospodarczej - dodaje burmistrz.

Przeprawa w Borusowej ma mieć 677 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Ponadto z myślą o pieszych i rowerzystach wzdłuż mostu powstaną chodniki i ścieżka rowerowa.

Krzysztof Gil, wójt gminy Gręboszów przypomniał z kolei o historii drewnianego mostu, która jak zaznaczył jest przewrotna.

- Pamiętamy i wiemy, że w 1939 roku, w trakcie działań wojennych most został wysadzony. Przez kilkadziesiąt lat byliśmy podzieleni - mówi Krzysztof Gil.

Przypomnijmy, że łączna wartość projektu to ponad 53 miliony złotych, z czego 27 milionów złotych przekaże województwo małopolskie. Zgodnie z planem, pierwsi kierowcy będą mogli skorzystać z przeprawy pod koniec 2020 roku.

Reklama