Poseł Lipiec przewodnikiem PTTK. Do świętokrzyskiego grona dołączyli nowi

Data publikacji: 23.03.2019 14:19
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
48. Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich. Na zdjęciu nowi przewodnicy świętokrzyscy PTTK

48. Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich. Na zdjęciu nowi przewodnicy świętokrzyscy PTTK
Starachowice. 23.03.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Są ambasadorami swojego regionu i magistrami wszech nauk - tak o sobie mówią przewodnicy PTTK. W sobotę w Starachowicach rozpoczął 48. Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich. Coroczne spotkania to okazja do wymiany doświadczeń, wręczenia odznak i blachowania, czyli wręczenia odznaki turystycznej.

Odebrało je sześć osób. Wśród nich Paweł Jarosz i Piotr Sobierajski pochodzący z Kielc. Ich zadaniem bycie przewodnikiem, to nie tylko możliwość przekazywania swojej wiedzy innym, ale także okazja do promowania regionu. Jeżeli po zakończonej wycieczce turyści są zaskoczeni bogactwem Ziemi Świętokrzyskiej, to znak, że pracę wykonali dobrze. Nowi przewodnicy złożyli dziś także ślubowanie, a tym samym stali się pełnoprawnymi członkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Poseł Krzysztof Lipiec, który sam jest przewodnikiem PTTK, przypomniał, że w Świętokrzyskiem przybywa pomników historii. Od 1994 roku był w województwie jeden, teraz jest ich dziewięć, a kolejne obiekty starają się o pozyskanie tego tytułu. To duży prestiż, ale także szansa na pozyskanie większej ilości środków finansowych na ich konserwacje. Parlamentarzysta dodał także, że przewodnicy świętokrzyscy powinni nosić miano przewodników górskich. Swoją pracą zasługują na taki tytuł.

Uczestnicy zjazdu mieli okazję wysłuchać wykładów na temat zabytków powiatu starachowickiego. Jak podkreślał wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski właśnie w powiecie starachowickim zachowane jest dużo zabytków związanych z techniką. Dużo miejsca poświęcone zostało historii STARA i pierwszego papamobile, samochodu papieskiego, który powstał w Starachowicach. Przewodnicy z dumą podkreślali, że Jan Paweł II jest honorowym przewodnikiem świętokrzyskim.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama