Węgry na ludowo w Dworku Laszczyków

Data publikacji: 23.03.2019 18:15
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Kultura
Wystawa sztuki węgierskiej w Dworków Laszczyków

Wystawa sztuki węgierskiej w Dworków Laszczyków
Kielce. 23.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Liście, skierowanym do organizatorów wystawy sztuki węgierskiej, która została otwarta w Dworku Laszczyków w Kielcach, przypomniał, że Polskę i Węgry nieprzerwanie od wieków łączy prawdziwa przyjaźń, ścisłe związki dynastyczne i wielkie sojusze.

- Prezentowana w Muzeum Wsi Kieleckiej wystawa stanowi doskonałą okazję, by polskiemu odbiorcy przybliżyć węgierską twórczość folklorystyczną - napisał Marek Kuchciński. List marszałka sejmu odczytał podczas wernisażu poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński.

Unikatowa wystawa w Dworku Laszczyków została zorganizowana przez Muzeum Otto Hermana w Miszkolcu z okazji Dni Przyjaźni Polsko - Węgierskiej i prezentuje słynne na całym świecie dziedzictwo Matyó, kulturę jednej z wielu historycznych węgierskich grup ludowych, która w 2012 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Peter Szolyak, dyrektor węgierskiego muzeum poinformował, że ekspozycja po raz pierwszy gości w Polsce. Składają się na nią stroje, umeblowane wnętrze pokoju oraz reprezentacyjne haftowane tkaniny. Ponadto na archiwalnych fotografiach można zobaczyć dawniej żyjących ludzi tej społeczności. Są też dzieła współczesnych artystów ludowych Węgier.

Wystawa będzie czynna w Kielcach do 10 maja, potem trafi do kilku polskich muzeów.

Reklama