Adhezja trudniejsza niż dioda elektroluminescencyjna

Data publikacji: 26.03.2019 15:56
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wielkie Dyktando Techniczne

Wielkie Dyktando Techniczne
Kielce. 26.03.2019 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

"Wadliwe przewody powinny zostać wymienione na nowe, trójżyłowe w izolacji z polichlorku winylu. Można zainstalować nowsze źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych, żeby rachunki były niższe". To dwa przykładowe zdania, z którymi musieli sobie poradzić uczestnicy Wielkiego Dyktanda Technicznego. Tradycyjnie zorganizował je Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach.

Monika Biskup, dyrektor szkoły mówi, że dyktando ma dwa cele. Jednym jest uczenie młodych ludzi ortografii, a drugim zainteresowanie ich szkolnictwem zawodowym. Znajomość słownictwa technicznego sprawdzali uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów. Kinga, Julka oraz Agnieszka ze Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy były zadowolone ze swojej wiedzy, choć idealnie nie było.

- Ogólnie to raczej napisałyśmy dyktando dobrze, choć nad kilkoma słowami, trzeba było się dłużej zastanowić. Na przykład nad adhezją – mówią dziewczyny. I dodają, że przygotowując się do zawodów korzystały przede wszystkim ze słowników. – Zasypiałyśmy na nich – żartują.

Tekst dyktanda przygotowały polonistki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Barbara Bukowska tłumaczy, że w założeniu dyktando powinno być swego rodzaju opowieścią. W tym roku opowiadało ono o remoncie domu. - Oczywiście starałyśmy się, aby było trochę łamańców językowych. Ważne było też, żeby dzieci poznały kilka nowych słów związanych z branżą budowlaną. Kilka słów sprawiło duże problemy. Na przykład dioda bioluminescencyjna. Część dzieci nie wiedziało też jak pisze się wyraz mufa - mówi Barbara Bukowska.

Wielkie Dyktando Techniczne organizowane jest pod patronatem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Profesor Janusz Detka, dziekan Wydziału Humanistycznego UJK uważa, że tego typu konkursy to bardzo dobra inicjatywa. Podkreśla, że w wielu branżach technicznych bardzo ważna jest poprawność języka specjalistycznego. Oraz precyzja, na przykład przy opisie projektu, czy legendy do niego.

Uczestnicy dyktanda otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Trzuskawica  S.A., która współpracuje z Zespołem Szkół Zawodowych nr 1.

Wielkie Dyktando TechniczneKielce. 26.03.2019 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Reklama