Powiat znów właścicielem szpitala

Data publikacji: 29.03.2019 15:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu od lewej; Jarosław Seweryński - prezes Top Medicus, Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego NFZ, Tomasz Staniek – starosta opatowski

Na zdjęciu od lewej; Jarosław Seweryński - prezes Top Medicus, Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego NFZ, Tomasz Staniek – starosta opatowski
Kielce. 29.03.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

1 kwietnia, powiatowa spółka Top Medicus przejmie od firmy Centrum Dializa Szpital Powiatowy w Opatowie. W świętokrzyskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia doszło do podpisania stosownej umowy, przenoszącej kontrakt.

Jak informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego NFZ, w związku z tym, że Centrum Dializa nie wykonała zapisów dotychczasowego kontraktu, fundusz musiał pomniejszyć ryczałt o 4 mln zł i obecnie do końca roku wynosi on 9 mln 800 tys. zł.

- Cesja, oprócz leczenia szpitalnego dotyczy także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Mam nadzieję, że od 1 kwietnia wejdziemy w inną rzeczywistość. Chcemy zapewnić o dobrej współpracy z tym szpitalem. Na pewno będziemy otwarci na wszelkie propozycje, które spółka Top Medicus nam przedstawi - zapewnia Małgorzata Kiebzak. Jak dodaje, NFZ nie wyklucza sfinansowania m.in. działalności stacjonarnego hospicjum, które miałoby powstać w opatowskim szpitalu.

Tomasz Staniek, starosta powiatu opatowskiego informuje, że personel zatrudniony w szpitalu będzie miał zachowaną ciągłość pracy. Szpital będzie chciał zatrudnić także dodatkowych lekarzy - specjalistów: chorób wewnętrznych, chirurgii i ginekologii.

Lecznica zamierza również uruchomić dzienny dom opieki dla osób starszych oraz zwiększyć liczbę łóżek w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, dodaje starosta.

- Będziemy również chcieli świadczyć usługi opieki paliatywnej dla np. chorych onkologicznie - wylicza Tomasz Staniek.

W Szpitalu Powiatowym w Opatowie jest 51 łózek. Zatrudnionych jest tam 87 osób. Lecznica posiada oddziały: wewnętrzny, ginekologiczno-położniczy, pediatryczny z oddziałem noworodkowym, chirurgiczny oraz izbę przyjęć. Na etatach zatrudnionych jest jednak tylko 4 lekarzy.

Reklama