Znajdź swoje technikum w wyszukiwarce zawodów

Data publikacji: 29.03.2019 17:35
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach. Technikum nr 4 im. Ryszarda Kaczorowskiego. Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4 im. Ryszarda Kaczorowskiego

Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach. Technikum nr 4 im. Ryszarda Kaczorowskiego. Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4 im. Ryszarda Kaczorowskiego
Kielce. 11.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wyszukiwarka szkół zawodowych pojawi się na stronie Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. Jak informuje kierujący urzędem Kazimierz Mądzik, pomoże ona młodym ludziom poznać pełną ofertę techników i szkół branżowych w naszym województwie.

- Jeżeli ktoś będzie chciał znaleźć sobie zawód krawiec, w wyszukiwarce pojawią się wszystkie szkoły, które w tym fachu kształcą. Z kolei, jeżeli zdecyduje się na konkretną placówkę i wpisze jej nazwę w wyszukiwarce, dowie się o każdym zawodzie, który może tam zdobyć - tłumaczy kurator.

Kazimierz Mądzik dodaje, że oferta szkół zawodowych z roku na rok staje się coraz ciekawsza. Wymusza to też Ministerstwo Edukacji Narodowej, które wprowadza możliwości kształcenia w nowych zawodach oraz daje wyższą subwencję tym placówkom, które uczą w branżach atrakcyjnych dla rynku pracy.

- Jeżeli nie będzie gwarancji zatrudnienia absolwenta, to taka szkoła nie ma szans na przetrwanie. Zawody, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy są lepiej finansowane w ramach subwencji oświatowej. Poza tym, szkoła, żeby otrzymać pozwolenie na kształcenie w danym zawodzie, musi wcześniej nawiązać porozumienie z pracodawcą, który na przykład przyjmie uczniów tej branży na praktykę - informuje Kazimierz Mądzik.

W Kielcach od września pojawią się nowe kierunki kształcenia w szkołach zawodowych. Na przykład Zespół Szkół Elektrycznych planuje uruchomienie kierunku technik programista, a Zespół Szkół Zawodowych nr 1 chce otworzyć klasy uczące w zawodach związanych z branżą kolejową.

Reklama